دسته‌بندی نشده, مقالات آموزشی

چه خطاهایی در قفسه‌ بندی باعث کاهش فروش می‌شود

چه خطاهایی در قفسه‌بندی باعث کاهش فروش می‌شود

چه خطاهایی در قفسه‌بندی باعث کاهش فروش می‌شود

قفسه‌بندی در فروشگاه‌ها امرمهمی را ایفا می‌کنند به این صورت که اگر شما در چیدمان قفسه‌ها کوتاهی کرده باشید یا نظم و دقت کافی را به خرج نداده باشید لطمه بزرگی به فروشگاه خود وارد کرده‌اید. مشتریان وقتی وارد یک فروشگاه می‌‌شوند بیشترین چیزی که جذبشان می کند، نظم و ترتیب داشتن قفسه‌های درون فروشگاه است.

در این مقاله شما را بیشتر با این مبحث آشنا می‌کنیم، که چگونه با استفاده از قفسه‌ها فروش خود را بیشترکنید و همچنین چه کارایی باید انجام دهید که ضرر نکنید. پس با ما همراه باشید.

نحوه چیدمان قفسه‌ها باید به چه صورت باشد

نحوه چیدمان قفسه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که مشتریان برای پیدا کردن اجسام و محصولات دچارسرگردانی نشوند و نخواهند وقت خود را صرف پیدا کردن محصولات بگذارند.

قفسه‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشند که دسترسی به آنان بسیار راحت باشد و همچنین در محیطی قرارداشته باشند که رفت و آمد افراد راحت باشد. اگر قفسه‌ها با نظم و ترتیب خاصی مرتب شده باشند وهمینطور چیدمان کالا‌ها در آنان مناسب باشند، می‌توانند میزان زیبایی یک فروشگاه را افزایش دهند.

چه خطاهایی در قفسه‌بندی باعث کاهش فروش می‌شود

قفسه‌ها از چند قسمت تشکیل شده‌اند

ساختار تشکیل دهنده قفسه‌ها عبارت اند از :

  • ستون قفسه‌بندی
  • بازو قفسه‌بندی
  • پوشش دهی پشت قفسه‌بندی
  • پانل کف قفسه‌بندی
  • کتیبه جلو قفسه‌بندی

این 5 مورد واحد ساختارقفسه‎بندی‌های یک فروشگاه را تشکیل می‌دهند. یکی از مزیت‌هایی که می‌توانیم در اینجا نام ببریم، این است که می توانیم قفسه‌ها را در ارتفاع‌های متنوعی تنظیم کنیم و یا برای سهولت بیشتر مشتریان یا زیبایی فروشگاه یک سری از ستون‌‌های اضافی در قفسه‌ها را حذف کنیم.

قفسه‌بندی فروشگاه چگونه ساخته می‌شود

اگربخواهیم به‌طورمعمول به این سوال جواب دهیم این است که به سه روش قفسه‌های یک فروشگاه ساخته می‌شوند به عنوان مثال:

  • قفسه‌هایی که به صورت دیواری هستند
  • قفسه‌های خود ایستا دو طرفه
  • قفسه‌های خود ایستا یک طرفه

امروزه این تجربه به ما نشان داده است که هر چه قفسه‌های یک فروشگاه با رنگ‌های زیبا‌تری ساخته شده باشند مشتریان بیشتری به آن فروشگاه می‌آیند و به فروش بیشتر محصولات آن فروشگاه کمک به‌سزایی می‌کنند.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر یک فروشگاه ازالگوی خاصی برای جذب مشتری استفاده نکند ضرر بسیاری بزرگی به آن فروشگاه وارد می شود. این مورد هیچ وقت نباید فراموش شود که امرمشتری‌مداری هدف اصلی یک فروشگاه است.

چه خطاهایی در قفسه‌بندی باعث کاهش فروش می‌شود

چیدمان قفسه‌ها چه تاثیری بر فروشگاه دارد

قفسه‌بندی‌های یک فروشگاه نه تنها می‌توانند موجب افزایش فروش فروشگاه شوند بلکه ممکن است در مواقعی باعث کاهش فروش محصولات هم شوند که این ضرر بسیاربزرگی است. شما با استفاده از مشاورین افراد با تجربه در این مورد می‌توانید مانع این ضرر شوید.

چه کارهایی باعث کاهش فروش محصولات می‌شود

یک سری از کارها هستند که شما بدون دانستن به آن موضوع آنرا انجام می‌دهید. بسیاری از این موارد در مواقعی اتفاق می‌افتند که شما از افراد با انگیزه و با شوق کاری در فروشگاه خود بهره‌مند نشده باشید.

همچنین می‌توان گفت ممکن است از رنگ‌های مناسبی در فروشگاه خود به کار نبرده باشید. رنگ‌ها زبان ساده‌ای دارند (هر رنگ نشان دهنده موضوعی است) که به راحتی می‌توانند باعث افزایش یا کاهش فروش محصولات شوند.

سیستم قفسه‌بندی چگونه موجب کاهش محصولات می‌شود

سیستم قفسه‌بندی (چیدمان قفسه‌ها) امروزه بسیار قابل اهمیت هستند. اگر شما در این سیستم دچار خطا شوید یا ضعفی در آن نشان دهید کاملا به ضرر شما این موضوع تمام می‌شود.

در فروشگاه خود طوری قفسه‌بندی کنید که به کالا‌ها آسیبی وارد نشود یا کالا‌ها به گونه‌ای نباشند که اصلا نتوان آنها را مشاهده کرد.

به‌طور مثال : مثلا اگر بخواهیم فروش آجیل و خشکبار را در فروشگاه خود زیاد کنیم باید به این نکته توجه کنیم که ترتیب قفسه‌بندی آنان باید به‌گونه باشد، کاملا در دید مشتریان باشند ومشتریان بتوانند راحت آنان را پیدا کنند وهمینطور بتوانند با یک تست کوچک از این محصولات (آجیل و خشکبار) بهترین انتخاب خود را انجام دهند.

پخش موسیقی چه نقشی را می‌تواند در یک فروشگاه ایفا کند

موسیقی از گذشته تا به امروز نقش مهمی در زندگی انسان‌ها را برعهده داشته است. به نوعی که موسیقی می‌تواند انسان‌ها را آرام کند تا بتوانند انتخاب‌های مهمی را در زندگی خود انجام دهند.

به همین علت روانشناسان از این مورد استفاده کرده‌اند و به مدیران یک فروشگاه این پیشنهاد را داده‌اند که در فروشگاه خود از موسیقی‌های ملایم و لذت بخش انتخاب کنند، زیرا این امر بسیاربه عملکرد یک فروشگاه می‌تواند کمک کند. موسیقی می‌تواند مشتریان را به خرید بیشتر و همینطوربا آرامش بیشتر ترغیب کند.

این امر در مواقعی می‌تواند هم برعکس عمل کند شما اگر از موسیقی‌های نامناسب در فروشگاه خود استفاده کنید افراد زیادی را از خود ناراضی می‌کنید که این امر تاثیرمنفی بر فروشگاه شما می‌‌گذارد.

چه خطاهایی در قفسه‌بندی باعث کاهش فروش می‌شود

در قفسه‌بندی محصولات چه موادی باید در الویت چیدمان قرار بگیرند

این را همیشه به یاد داشته باشید که محصولات براساس قوانینی می‌توانند در کنار هم در یک قفسه قرار بگیرند و توجه نکردن به این امر موجب خسارات زیادی می‌شود.

به طور مثال: هیچ گاه مواد شوینده را کنار مواد غذایی قرار دهید زیرا یک سری از مواد غذایی به راحتی بوی مواد شوینده را جذب خود می‌کنند.

در فروشگاه‌ها همیشه قراردادن موادغذایی در قفسه‌های مخصوص خود الویت خاصی دارد، که یک فروشگاه براساس یک الگوی خاص این کاررا انجام می‌دهد.

قابل ذکر است که همیشه افرادی را مسئول چک کردن تاریخ انقضای کالا‌ها فروشگاه قرار دهید. در بعضی موارد ممکن است تاریخ انقضای یک محصول تمام شده باشد و مشتری بدون توجه به تاریخ انقضا، آن کالا را خریداری کند که این امر خسارت زیادی را به بارمی‌آورد.

سیستم قفسه‌بندی فروشگاه‌ها باید چگونه باشد

سیستم قفسه‌بندی فروشگاه‌ها نه تنها باید به گونه‌ای باشد که فروش محصولات را زیاد کند بلکه این خاصیت را باید داشته باشد که مانع کاهش میزان فروش شود.

به عنوان مثال: می‌توانیم این را به جرائت بگوییم که قفسه‌بندی فروشگاه‌ها می‌تواند سرنوشت یک فروشگاه را تعیین کند.

اگر شما یک فروشگاه بزرگ دارید که می‌خواهید در آن قفسه‌بندی انجام دهید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از ساختار قفسه‌بندی (ایستا دو طرفه ) استفاده کنید، زیرا این ساختار از قفسه‌بندی‌ها برای فروشگاه‌های بزرگ طراحی شده‌اند. احیانا اگرشما از سیستم نامناسبی برای این کار ارائه دهید خطای بزرگی مرتکب شده‌اید وهمچنین می‌تواند این کار به ضرر فروشگاه شما تمام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *