مقالات آموزشی

شناسایی کشورهای سازنده محصول از طریق بارکد کشورها

حتما تا به امروز در مورد خرید از فروشگاه‌های مختلف با برچسب‌های بارکد روبرو شده‌اید. هر یک از بارکدهای ثبت شده بر روی کالاهای موجود در بازار می‌تواند نشان ‌دهنده کشور سازنده محصولات باشد. شناخت بارکد کشورها باعث خواهد شد تا بتوانید در کمترین زمان ممکن به کشور تولید کننده محصول و سایر اطلاعات ضروری دست پیدا کنید.

آشنایی با فهرست بارکد کشورها باعث می‌شود تا با بررسی چند رقم ابتدایی بارکد بتوانید به کشور سازنده محصول پی ببرید. استفاده از بارکد مزایای زیادی دارد که بسیاری از فروشگاه‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا به اهمیت استفاده از بارکد و معرفی لیست بارکد مناطق مختلف بپردازیم.

آشنایی با بارکد

بارکد یک کد چند رقمی مندرج بر روی محصولات مختلف است که اطلاعات را به شکل تصویری به استفاده کنندگان نمایش می‌دهد. بارکد را می‌توان با استفاده از اسکنر نوری و یا اسکنر تصویر قابل خواندن کرد. بارکد نوعی تصویر رمزگذاری شده است که حاوی اطلاعات با ارزش است. با توجه به این که هر کشور  دارای یک سری کدهای مخصوص برای تولید محصولات خود است، شناخت جدول بارکد کشورها باعث می‌شود تا مشتریان بتوانند با اسکن بارکد به کشور مبدا سازنده محصول پی ببرند.

بارکدهای قابل استفاده برای محصولات امروزی دارای دو نوع یک بعدی و دو بعدی هستند که بسته به شرایط مختلف مورد استفاده کشورها قرار می‌گیرند. از بارکد یک بعدی با نام بارکد خطی نیز نام برده می‌شود که ساده‌ترین نوع بارکد است. به وسیله دستگاه بارکد خوان می‌توان به آسانی کدهای این بارکد را خوانا کرد. این بارکد از میله‌های متغیر با رنگ سیاه و سفید تشکیل شده است که ترکیبی از اعداد و کاراکترهای مختلف است.

بارکد کشورهادر بارکد دو بعدی حجم بیشتری از اطلاعات قرار گرفته است تا مصرف کننده بتواند به راحتی به اطلاعات ضروری محصول دست پیدا کند. بارکدهای دو بعدی دارای شکل مستطیل، شش ضلعی و سایر الگوهای هندسی است. به این نوع بارکدها کدهای ماتریسی یا QR Code نیز گفته می‌شود. شماره بارکد کشورها متفاوت است و بر اساس کشور سازنده محصول بر روی کارتن یا جعبه آن محصول درج می‌شود.

برای اسکن کدهای دو بعدی می‌توان از دوربین گوشی‌های هوشمند و نرم افزارهای خاص جهت تحلیل استفاده کرد. اطلاعات مندرج بر روی بارکد از چند بخش مختلف تشکیل شده است که هر بخش می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد.

جهت آشنایی بیشتر با ارکد میتوانید مقاله بارکد چیست را مطالعه نمایید

شناخت بارکد انواع کشورهای مختلف

باید توجه داشته باشید که به صورت معمول در زیر بارکد نوشته‌هایی درج شده است که می‌تواند معنادار باشد. در این اعداد نام کشور سازنده محصول وجود دارد که باعث می‌شود تا بتوانید در کمترین زمان ممکن به کشور سازنده محصول خریداری شده پی ببرید. با توجه به گستردگی استفاده از بارکد بسیاری از کشورهای امروزی از این کدها برای محصولات خود استفاده می‌کنند.

یکی از مزیت‌های کدگذاری محصولات تولید شده، شناسایی اجناس از روی بارکد هستند که باعث می‌شوند تا تولید کنندگان و مشتریان بتوانند از روی بارکد به اطلاعات مفید دسترسی پیدا کنند. اگر برای شما مهم است که جنس خریداری شده متعلق به کدام کشور است، می‌توانید با اسکن کد بارکد کشورها به راحتی به این موضوع دست پیدا کنید.

توجه داشته باشید که کدهای ثبت شده کشورهای مختلف در سیستم GS1 به عنوان یک سیستم یکپارچه به افراد این امکان را می‌دهد که بتوانند کدها را در یک لیست جامع مشاهده کنند. اما در این میان برخی از کدها وجود دارند که در لیست GS1 تعریف نشده‌اند و به اصطلاح خارج از این سیستم قرار دارند. در این میان وجود تقلبی بودن جنس خریداری شده مطرح می‌شود که تا حدود زیادی این گونه نیست. در این رابطه توضیحات مختلفی توسط متصدیان امر ارائه می‌شود که نشان می‌دهد جنس خریداری شده اصل است.

به عنوان مثال در بیشتر مواقع سفارش کشورهای مختلف به کارخانه‌های بزرگ چین داده می‌شود تا تولید نهایی در آنجا انجام شود، لذا در این صورت تولید صورت گرفته از چین که به عنوان واسطه است بدون بارکد ثبت شده در سیستم GS1 به بازار عرضه می‌شود.

بارکد کشورهاکد GS1 چیست و چگونه کار می‌کند ؟

شاید جالب باشد بدانید که GS1 یک سازمان جهانی غیرانتفاعی است که در زمینه راهکارهای شناسایی کالاهای مختلف از کشورهای جهان، بارکد را پیشنهاد داده است. بارکد کشورها باید در سیستم GS1 به ثبت برسد تا برای افراد قابل دریافت باشد. سازمان جهانی GS1 بر اساس تولید کشور تولید کننده، سریال محصول، کد عضویت و کلاس کد، یک کد منحصر به فرد در اختیار کشورهای مختلف قرار می‌دهد. این کد در سراسر جهان قابل شناسایی و رمزگشایی است.

باركد كشور ها بر اساس کد GS1 قابل دریافت است که با نام کد اختصاصی GTIN شناخته می‌شود. افراد برای استعلام کد کالاهای مختلف و دریافت مشخصات کالا می‌توانند به وب سایت Gepir.gs1.org مراجعه کنند.

لیست بارکد کشورهای مختلف

حال که با مفهوم بارکد و اهمیت استفاده از آن آشنا شدید، در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین بارکد کشور های مختلف اشاره داشته باشیم تا شناخت خود را نسبت به بارکدهای موجود در بازار افزایش دهید. در ادامه به لیست بارکد کشورهای مهم اشاره خواهیم داشت:

 • ایران 626
 • آمریکا و کانادا 000 تا 019
 • ژاپن 450 تا 459
 • روسیه 460 تا 469
 • تایوان 471
 • ازبکستان 478
 • هنگ کنگ 489
 • چین 690 تا 699
 • سوریه 621
 • کویت 627
 • کره جنوبی 880
 • فنلاند 640 تا 649

همان‌طور که بیان شد، برخی از کشورهایی که محصولات خود را به واسطه کارخانه‌های بزرگ چین تولید می‌نمایند در لیست GS1 ثبت نمی‌شوند که این گمان را برای خریداران ایجاد می‌نمایند که محصول خریداری شده فیک است اما این گونه نیست.

بارکد کشورهاچگونه می‌توان اصل یا تقلبی بودن محصول را از روی بارکد تشخیص داد ؟

در صورتی که بارکد موجود بر روی محصول را توسط نرم افزارهای مختلف اسکن کنید، باید اطلاعات محصول نظیر نام تولید کننده، محل تولید، مشخصات سازنده و غیره برای شما نمایش داده شود. این موضوع می‌تواند نشان دهد که محصول خریداری شده اورجینال است. در صورتی که اطلاعات خاصی بر روی سیستم بارکد وجود نداشته باشد یعنی شرکت تولید کننده در سازمان جهانی GS1 به ثبت نرسیده است.

در ایران بسیاری از محصولات تولید شده دارای برچسب اصالت کالا هستند که از دسته بندی این محصولات می‌توان به مواد غذایی، نوشیدنی، دارویی و آرایشی اشاره کرد. برای این که بتوانید اصالت کالای خریداری شده را چک کنید، می‌توانید از طریق پیامک به سامانه‌های در نظر گرفته شده از اصل بودن کالای خود اطمینان حاصل کنید. همچنین برای اسکن بارکد کشور های مختلف اگر دارای گوشی هوشمند هستید می‌توانید نرم افزارهای مرتبط را از طریق مارکت گوشی خود دانلود و نصب کنید.

جمع بندی

با توجه به این که مزیت استفاده از بارکد بر روی بسته بندی محصولات در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان قرار گرفته است، از طریق سه عدد اول سمت چپ بارکد می‌توانید به آسانی نام کشور تولید کننده کالا را به به دست آورید. بارکد کشورها زمانی قابل شناسایی هستند که در سیستم GS1 به ثبت رسیده باشند. در این مقاله به اهمیت بارکد و استفاده صحیح آن برای شناسایی اطلاعات محصول خریداری شده پرداخته شده است.

در صورتی که بخواهید اصالت کالای خود را با استفاده از بارکد بسنجید می‌توانید از نرم افزارهای مرتبط هوشمند استفاده کنید. با اسکن بارکد محصولات خریداری شده، اطلاعات مفیدی از کشور سازنده محصول کسب خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *