مقالات آموزشی

راهنمای خرید دستگاه بارکد خوان و انواع آن

دستگاه بارکد خوان

بارکدها‌، کدهای نوری قابل خواندن توسط ماشین‌، از دهه 1970 تقریباً به طور جهانی در محصولات غذایی و خرده فروشی ظاهر شدند. اخیراً‌، از بارکد برای همه موارد‌، از مدیریت بیمار‌ تا تولید خط مونتاژ‌ و فعالیت‌های بازاریابی استفاده می‌شود. با استفاده از آن‌ها‌، دستگاه بارکد خوان ، که بارکدها را می‌خوانند و رمزگشایی می‌کنند‌، در فروشگاه‌های مواد غذایی و پیشخوان‌های خرده فروشی به یک منظره آشنا تبدیل شده اند و همچنین در تنظیمات بیمارستان‌ها تا انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن‌جا که آن‌ها برای استفاده‌های مختلف ساخته شده اند‌، اسکنرهای بارکد در انواع و اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شوند. انتخاب دستگاه بارکد خوان مناسب به دانستن مزایا و معایب هر نوع و تطبیق آن با محیطی که در آن استفاده خواهد شد بستگی دارد. با طیف گسترده ای از تنظیمات و فناوری‌های موجود در اسکنرهای بارکد‌، یافتن بارکد خوان برای هرگونه استفاده و بودجه امکان پذیر است.

تاریخچه دستگاه بارکد خوان

از اواخر دهه 1970‌، بارکد به سرعت در هر دو بخش خرده فروشی و صنعتی فراگیر شد‌، که اغلب روی بسته بندی‌ها برای شناسایی SKU استفاده می‌شود. دستگاه بارکد خوان وسیله ای الکترونیکی است که بارکدها را می‌خواند‌، رمزگشایی کرده و اطلاعات آن ها را به رایانه منتقل می‌کند. اسکنرهای بارکد‌، مانند اسکنرهای تخت‌، از منبع نور و سنسور نور برای جمع آوری اطلاعات نوری استفاده می‌کنند.

دستگاه بارکد خوان

تعریف بارکد

بارکد نمایش نوری داده‌ها است که برای ذخیره اطلاعات و خواندن و تفسیر توسط دستگاه طراحی شده است. بارکد‌های اولیه توسط یک سری خطوط عمودی و شکاف‌هایی با عرض‌های مختلف تشکیل شده اند. این بارکدهای خطی‌، مانند کدهای UPC‌، تقریباً در همه فروشگاه های محصولات غذایی و خرده فروشی امروزه یافت می‌شوند.

بارکد 1D و 2D

در حالی که بارکد‌های اولیه نمادهای یک بعدی ساده بودند‌، بسیاری از سیستم‌های بارکد مدرن از اشکال دو بعدی مانند مربع یا نقطه استفاده می‌کنند. این بارکدهای 2 بعدی‌، مانند کدهای QR و تعدادی از استانداردهای خاص صنعت‌، می‌توانند اطلاعات بیشتری نسبت به کدهای 1D خطی در هر واحد داشته باشند. در حالی که اسکنرهای 2 بعدی می‌توانند کدهای 1D و 2D را بخوانند‌، اسکنرهای 1D فقط کدهای خطی را می‌توانند بخوانند. برای تنظیماتی که به کدهای دو بعدی احتیاج دارند یا ممکن است در آینده از آن‌ها استفاده کنند‌، حتماً دستگاه بارکد خوان دو بعدی خریداری شود.

اگر شما صاحب فروشگاه هستید بهتر است با استند فروشگاهی و انواع آن آشنا شوید.

فناوری دستگاه بارکد خوان

چندین فن آوری مختلف اسکن در دستگاه بارکد خوان استفاده می‌شود. بیشتر اسکنرها از فناوری لیزر استفاده می‌کنند‌، در حالی که سایر سیستم‌ها مزایا و معایب مشخصی دارند. به استثنای اسکنرهای قلم مانند‌، همه این فن آوری‌ها در اشکال مختلف اسکنر‌، از واحدهای دستی گرفته تا سیستم‌های POS ثابت استفاده می‌شوند.

دستگاه بارکد خوان قلمیدستگاه بارکد خوان

دستگاه بارکد خوان قلمی از یک منبع نور و سنسور تعبیه شده در انتهای یک سازه مانند قلم استفاده می‌کند. این دستگاه با سرعت یکنواخت از روی بارکد کشیده می‌شود و بازتاب نور برای خواندن بارکد اندازه گیری می‌شود. این دستگاه‌ها ساده و ارزان هستند‌، و برای تنظیمات در مقیاس کوچک عالی عمل می‌کنند. با این حال‌، آن‌ها معمولاً کندتر از سایر فناوری‌ها هستند و به خطای کاربر حساس هستند.

دستگاه بارکد خوان لیزری

اسکنرهای لیزری رایج ترین شکل بارکد خوان هستند که در پایانه‌های پرداخت در همه جا آشنا هستند. اسکنرهای لیزری از سنسور لیزر و عکس برای اندازه گیری بازتاب بارکد استفاده می‌کنند و از چند اینچ تا چند فوت دورتر کار می‌کنند. سیستم‌های لیزری در هر نوع اسکنر یافت می‌شوند‌، از واحدهای دستی قابل حمل گرفته تا اسکنرهای ثابت جهت دار ، که می‌توانند بارکدها را از هر جهت و در حین حرکت بخوانند. در حالی که اسکنرهای لیزری مقرون به صرفه هستند و به طور گسترده ای در دسترس هستند‌، آن‌ها فقط بارکدهای 1 بعدی را می‌خوانند و این باعث می‌شود برای برخی موارد استفاده نامناسب باشد.

دستگاه بارکد خوان مبتنی بر تصویر

بارکد خوان های مبتنی بر تصویر از یک دوربین فیلمبرداری برای گرفتن عکس از بارکد استفاده می‌کنند‌، سپس توسط اسکنر رمزگشایی می‌شود. از آنجا که اسکنرهای مبتنی بر تصویر به جای بازتاب‌، یک عکس را رمزگشایی می‌کنند‌، از نور محیط استفاده می‌کنند و نیازی به منبع نور اختصاصی ندارند. خوانندگان مبتنی بر تصویر معمولاً می‌توانند بارکد آسیب دیده یا ضعیف چاپ شده را به راحتی از اسکنرهای لیزری بخوانند‌، و آن‌ها را برای محیط‌هایی که نیاز به اسکن ‌دارند ایده آل می‌کند.

اسکنرهای تصویر 2D

در حالی که اسکنرهای ساده مبتنی بر تصویر فقط بارکدهای 1 بعدی را می‌خوانند‌، سایر موارد همه کاره هستند. اسکنرهای 2 D یا بارکد خوان‌های مبتنی بر می‌توانند هر نوع بارکد را بخوانند. دستگاه بارکد خوان مبتنی بر تصویر دو بعدی می‌تواند بارکدها را در هر جهت بخواند‌، در وقت صرفه جویی می‌کند و می‌تواند کدها را از هر سطح از جمله صفحه نمایش تلفن و کامپیوتر اسکن کنند. این ویژگی‌های اضافه شده‌، همراه با عملکرد کلی‌، تصاویر دو بعدی را برای بسیاری از صنایع مناسب‌تر می‌کند و باعث افزایش استفاده از بارکد می‌شود.

بهتر است در فروشگاه خود از میز جهت قرار دادن صندوق و دستگاه باکد خوان استفاده نمایید. در فروشگاه طاها میز چک اوت فروشگاهی موجود می باشد.

انواع دستگاه بارکد خوان

بارکد خوان ها متناسب با تنظیمات و نیازهای مختلف‌، دارای فاکتورهای مختلفی هستند. اگرچه پایانه‌های POS ممکن است به اسکنر و مقیاس ثابت نیاز داشته باشند‌، اما سایر برنامه‌ها ممکن است از قابلیت کاربرد اسکنرهای دستی یا بی سیم بهره مند شوند.

  • دستگاه بارکد خوان دستی

دستگاه های بارکد خوان دستی رایج ترین نوع اسکنر بارکد هستند و با فناوری مبتنی بر تصویر یا لیزر در دسترس هستند. معمولاً اسکنرهای دستی با استفاده از فاکتور فرم استاندارد به سادگی اسکنر را به سمت بارکد نشانه رفته و آن را می خوانند. برخی از اسکنرهای دستی بی سیم هستند‌، در حالی که دیگران از طریق پورت USB یا صفحه کلید متصل می‌شوند. بسیاری از مدل‌های اسکنر دستی دارای پایه اسکن دستی هستند‌، و آن‌ها را برای برنامه‌هایی که به قابلیت انعطاف پذیری بالایی نیاز دارند‌، ایده آل می‌کند.

دستگاه بارکد خوان

  • اسکنرهای بی سیم

نوعی دستگاه بارکد خوان دستی اسکنر بی سیم است که بدون اتصال فیزیکی به رایانه کار می‌کند. این بارکد خوان‌ها معمولاً از طریق بلوتوث یا ارتباطات فرکانس رادیویی متصل می‌شوند‌، اگرچه برخی از آن ها از شبکه‌های WiFi استفاده می‌کنند. اسکنرهای بی سیم شلوغی را کاهش می‌دهند و برای برخی از محیط‌هایی که سیم ممکن است خطر ایمنی داشته باشد ضروری است. برد بی سیم و عمر باتری در اسکنرهای بی سیم بر اساس فن آوری‌های به کار رفته بسیار متفاوت است.

  • بارکد خوان رایانه همراه

برخی از بارکد خوان های بی سیم در رایانه‌های موبایلی گنجانده شده و عملکردهای اسکن‌، رمزگشایی و ذخیره سازی و ارتباطات را در یک دستگاه فراهم می‌کنند. بدون نیاز به اتصال رایانه ای جداگانه‌، این دستگاه‌ها می‌توانند آزادانه کار کنند و آن‌ها را برای برنامه‌هایی مانند مدیریت موجودی ایده آل می‌کند. علاوه بر این‌، بسیاری از تلفن‌های هوشمند می‌توانند به عنوان اسکنر بارکد موبایل‌، با استفاده از فن آوری‌های داخلی یا اضافی استفاده شوند.

  • دستگاه بارکد خوان صنعتی

برخی از بارکد خوان‌های دستی با افزایش دوام ساخته شده اند و برای مصارف صنعتی مناسب هستند. بسیاری از این واحدها در برابر ضربه و آب مقاوم هستند و برخی دیگر در برابر گرد و غبار یا آلاینده‌ها مقاوم هستند و همین امر آن‌ها را برای استفاده در فضای باز مناسب می‌کند.

  • دستگاه بارکد خوان غیردستی

در حالی که بسیاری از بارکد خوان‌های دستی برای استفاده با پایه ثابت طراحی شده اند‌، بسیاری از برنامه‌ها می‌توانند از یک اسکنر غیردستی بهره مند شوند. اسکنرهای ثابت، به طور کلی دارای یک منطقه اسکن بزرگتر هستند‌، که باعث می‌شود سرعت آن‌ها برای اسکن تعداد زیادی از موارد از نقطه ثابت بیشتر شود. این امر آ‌‌‌ن‌ها را برای تنظیمات POS و خرده فروشی ایده آل می‌کند.

  • دستگاه بارکد خوان همه کاره

اسکنرهای همه کاره از چندین لیزر یا حسگر تصویر برای گرفتن بارکد در هر زاویه و جهت استفاده می‌کنند. آن‌ها برای اسکن بارکدها در هنگام حرکت طراحی شده اند. بارکدها با حرکت دادن آن‌ها از کنار سنسور اسکن می‌شوند و عملکرد جهت‌گیری آن‌ها سرعت اسکن را افزایش و نیاز به هدف گیری را کاهش می‌دهد. اسکنرهای همه کاره در هر دو نوع 1D و 2D وجود دارد.

شما بهتر است برای فروشگاه خود و آسایش مشتریان از چرخ خرید فروشگاهی نیز استفاده نمایید.

نتیجه گیری

دستگاه بارکد خوان ، بخشی جدایی ناپذیر از محیط‌های خرده فروشی‌، تجاری و صنعتی مدرن است. اسکنرها برای مدیریت اطلاعات پرداخت‌، مدیریت موجودی کالا و تعداد زیادی از برنامه‌های تخصصی از خطوط مونتاژ گرفته تا مدیریت بیماری در پزشکی استفاده می‌شوند. به همین دلایل‌، بارکد خوان‌ها به اشکال و فناوری‌های مختلفی ارائه می‌شوند. اسکنرهای لیزری متداولترین اسکنرها هستند‌، در حالی که اسکنرهای مبتنی بر تصویر 2D قابلیت‌های خاصی را ایجاد می‌کنند. اسکنرهای دستی در طیف گسترده ای از برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند‌، در حالی که پایانه‌های POS از اسکنرهای ثابت اختصاصی بهره مند می‌شوند. خریداران می‌توانند اسکنرهایی با ویژگی‌های خاص مانند اتصال بی سیم‌، سخت افزار و موارد دیگر پیدا کنند. با داشتن طیف گسترده ای از گزینه‌ها و امتیازات، قیمت‌ و کمی‌ تحقیق می‌تواند به خریداران کمک کند دستگاهی را پیدا کنند که دقیقاً با نیازهای آن‌ها مطابقت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *