مقالات آموزشی

تگ لباس یا دزدگیر لباس چیست؟

دزدگیر لباس

چه لباس باشد‌، چه لوازم جانبی پیشرفته یا مشروبات الکلی‌، محافظت از کالاهای شما با استفاده از ‌تگ‌های امنیتی یکی از موثرترین راه‌های مبارزه با سرقت در مغازه است. نه تنها ‌تگ‌های قابل مشاهده بازدارنده سرقت مغازه هستند‌، ‌تگ‌های الکترونیکی بلافاصله کارمندان را از احتمال سرقت احتمالی آگاه می‌کنند. اگر می‌خواهید در فروشگاه لباس خود برای جلوگیری از سرقت از دزدگیر لباس استفاده کنید‌، در اینجا اطلاعاتی در مورد انواع‌، اندازه‌ها و سبک ‌تگ‌های موجود ارائه می‌شود.

تگ‌ لباس چیست ؟

‌در پاسخ به سوال تگ لباس چیست باید بگوییم که این وسیله از سه عنصر اصلی تشکیل شده است. ‌تگ (که گیرنده را در مورد EAS نگه می‌دارد)‌، سنجاق (که از طریق لباس عبور می‌کند) و مکانیزم قفل (که سنجاق را در جای خود محکم می‌کند). دو نوع مکانیسم قفل سازی به طور گسترده در دسترس است. مغناطیسی و مکانیکی‌، در ‌تگ‌های مغناطیسی در یک سری نقاط قوت از استاندارد گرفته تا Super Lock‌، Hyper Lock و Multi-polar موجود است. هرچه قفل مغناطیسی قوی تر باشد‌، حذف غیرقانونی ‌تگ دشوارتر است‌، به همین دلیل حداقل قدرت Super Lock توصیه می‌شود.
برخی از رایج ترین اشکال برای ‌دزدگیر لباس شامل ‌تگ تمساح که دارای لولا هستند‌، ‌تگ مدادی بلند و نازک‌، ‌تگ مربع و ‌تگ گرد است. از نظر امنیتی‌، ‌تگ‌های پوسته شکلی است که سخت ترین جایزه برای باز کردن و حذف غیرقانونی است.

تگ لباس چیست

علاوه بر قدرت مکانیسم قفل و شکل ‌تگ‌، یک عامل کلیدی که باید هنگام انتخاب ‌تگ‌های لباس در نظر گرفته شود‌، اندازه سر پین است. هرچه سر سوزن بزرگتر باشد با کشیدن آن از طریق لباس احتمال خارج شدن غیرقانونی آن کمتر می‌شود.

اگر شما قصد تاسیس فروشگاه لباس دارید و درحال کسب اطلاعات در این زمینه می باشید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله فروشگاه زنجیره ای پوشاک را نیز مطالعه نمایید.

انواع تگ لباس

  • تگ صدفی: این تگ با نام شلف و دام تگ نیز در بازار شناخته میشود و بیشترین کاربرد آن در صنعت پوشاک است .
  • تگ عدسی: کوکتربن تگ می باشد که برای اجناس ظریف مانند لباس نوزاد،شال و روسری کاربرد دارد.
  • تگ گلف: یکی از قویترین و بزرگترین تگ های موجود در بازار است که در پوشاکی مانند مانتو و شلوار کاربرد دارد.
  • تگ سه گوش :  این تگ نسبت به سایز و ابعاد خود از کیفیت و کاربرد بالایی برخوردار است و معمولا از طریق بند نصب میشود. کاربرد این تگ ها در فروشگاه لباس زیر، کیف کفش و … کاربرد دارد.
  • تگ مدادی : تگ مدادی یا قلمی از گیرایی بالایی برخوردار است  چون وزن نسبتا کمی دارد برای اتصال به لباس های مجلسی کاربرد دارد.
  • تگ برچسبی: این تگ بر روی اجناس چسبانده میشود که از یک مدار و برچسب ساخته شده است.

دزدگیر لباس چگونه کار میکند ؟

هنگامی‌که نوبت به مبارزه با سرقت مغازه می‌رسد‌، ‌تگ‌های امنیتی و دزدگیر لباس یکی از موثرترین استراتژی‌های خرده فروشان در سراسر جهان هستند. همچنین به عنوان EAS شناخته می‌شود‌، طبق جدیدترین اخبار جهانی سرقت خرده فروشی‌، این یک روش جلوگیری از ضرر است که توسط 73 درصد از خرده فروشان در سراسر جهان و 69 درصد از خرده فروشان در ایالات متحده استفاده می‌شود. با استفاده موثر‌، EAS می‌تواند سرقت از مغازه را حدود 60-80 درصد کاهش دهد.

  • عناصر EAS

EAS شامل یک سری عناصر اساسی است که همه با هم برای نظارت و محافظت از محصولات موجود در فروشگاه کار می‌کنند.

  • آنتن

آنتن‌ها معمولاً در ورودی یک فروشگاه قرار می‌گیرند. غالباً آنها یک آنتن به سبک پایه یا مجموعه ای از دو یا سه آنتن هستند که دقیقاً در داخل درگاه وجود دارد. همچنین می‌توان آنها را در قاب درب‌، زیر زمین در ورودی‌، یا حتی بالای سر پنهان کرد.

این آنتن‌های شناسایی، سیگنال ارسال می‌کنند و ‌تگ‌های امنیتی یا دزدگیر لباس های موجود در فروشگاه پاسخ می‌دهند. وقتی موردی با ‌تگ فعال از این آنتن‌ها یا بین آنها عبور می‌کند‌، زنگ هشدار به صدا در می‌آید که نشان می‌دهد کالایی از فروشگاه خارج می‌شود. به این آنتن ها همراه با سیستم آن گیت ضد سرقت گفته میشود .

تگ لباس چیست
  • سیستم

دو نوع سیستم EAS به طور گسترده ای وجود دارد – فرکانس رادیویی RF و AM . تفاوت اصلی بین آن‌ها فرکانس عملکرد آن‌هاست که با هرتز اندازه گیری می‌شود.

سیستم‌های AM (Acousto Magnetic) با فرکانس 58 کیلوهرتز کار می‌کنند‌، این بدان معناست که سیگنالی به صورت پالس بین 50 تا 90 بار در ثانیه ارسال می‌شود در حالی که فرکانس رادیویی RF با سرعت 8.2 مگاهرتز کار می‌کند.

  • ‌تگ‌های امنیتی

تگ‌های امنیتی که معمولاً برای محافظت از وسایلی مانند لباس‌، لوازم جانبی‌، مشروبات الکلی و حتی عینک ‌مورد استفاده قرار می‌گیرند‌، شامل یک پوشش سخت و خارجی با یک فرستنده است که در داخل آن قرار دارد. این فرستنده در ارتباط مداوم با آنتن محافظ ورودی فروشگاه است.تگ‌های امنیتی متناسب با سیستم‌های امنیتی RF یا AM در دسترس هستند.

در مورد پوشاک و وسایل نرم‌، ‌تگ لباس با استفاده از سنجاق روی کالایی چسبانده می‌شود که از پارچه محصول عبور می‌کند. سپس این پین در ‌تگ امنیتی قفل می‌شود.دو نوع رایج از مکانیسم‌های قفل گذاری در ‌تگ‌های امنیتی وجود دارد : قفل‌های مکانیکی و قفل‌های مغناطیسی.در مورد قفل‌های مغناطیسی‌، نقاط قوت مختلفی در دسترس است‌، از استاندارد گرفته تا Super Lock‌، Hyper Lock و Multipolar. هرچه قدرت مغناطیسی بیشتر باشد‌، حذف غیرقانونی ‌تگ دشوارتر است‌.

در همین حال‌، پین امنیتی باید دارای یک سر به اندازه کافی بزرگ باشد تا اطمینان حاصل شود که از طریق پارچه لباسی که به آن چسبانده شده است‌، عبور کند پس محدوده ای از اندازه‌های سر پین موجود است. تگ‌های امنیتی نیز به اشکال مختلف در دسترس هستند‌، که این نیز تاثیری در سختی برداشتن غیرقانونی ‌تگ دارد.

تگ لباس چیست

دزدگیر لباس چگونه باز میشود ؟

حال که با مفهوم تگ لباس چیست آشنا شدید بهتر است بدانید دزدگیر لباس هنگام فروش کالاها نیاز به برداشتن دارند. این فرایند ساده با استفاده از دستگاه جدا کننده ای که در پیشخوان در محل فروش نصب می‌شود‌، اتفاق می‌افتد. یا یک دستگاه مکانیکی یا یک آهنربا پرقدرت‌، جداکننده مکانیسم قفل ‌تگ لباس را آزاد کرده و اجازه می‌دهد تا ‌تگ برداشته شود. سپس می‌توان از ‌تگ‌ها در محصولات دیگر استفاده کرد. این غیرفعال کننده با شکستن مدار درون ‌تگ کار می‌کند تا دیگر سیگنالی از خود ساطع نکنند و بدون ایجاد زنگ خطر بتوانند از کنار آنتن عبور کنند.

شما در فروشگاه لباس خود می بایست نکات دیگری مانند نورپردازی فروشگاه را رعایت کنید. میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *