مقالات آموزشی

معرفی دو نوع حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای

حاشیه سود فروشگاه‌های زنجیره ای

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای: در حالی که مشاغل فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تلاشند تا در سراسر کشور در برابر چالش‌های بی سابقه سودآور باقی بمانند، شما به یک روش سریع و قابل اعتماد برای اندازه گیری بدهی فروشگاه زنجیره‌ای خود نیاز دارید. این معیار، ضربان قلب فروشگاه شما، حاشیه سود فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.

طبق نظرسنجی اخیر 50٪ از مشاغل فروشگاه زنجیره‌ای به دلیل تأثیر COVID-19 کاهش متوسط ​​یا قابل توجهی در فروش داشته اند. آن‌ها چگونه به این شرایط پاسخ می‌دهند؟ همان بررسی نشان داد که 34٪ از مشاغل فروشگاه زنجیره‌ای از ابتدای سال 2020 بهینه سازی هزینه را بیشتر در اولویت قرار داده اند.

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره‌ ای شما یکی از بهترین شاخص‌های این است که آیا تجارت فروشگاه زنجیره‌ای شما به طور کارآمد کار می‌کند و سودآوری آن چقدر است. به عبارت دیگر، این یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین سریع اینکه آیا تجارت فروشگاه زنجیره‌ای شما در شرایط مناسبی برای بقا و رشد است یا نه، می‌باشد. همچنین به سوالات مهم در مورد مشاغل شما پاسخ می‌دهد، از جمله اینکه آیا محصولات به درستی قیمت گذاری شده اند یا ااین که آیا هزینه‌های عملیاتی باید کاهش یابد یا خیر.

در این بلاگ، ما به اهمیت دانستن حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای شما خواهیم پرداخت و روش‌هایی را برای بهبود حاشیه سود پیشنهاد خواهیم کرد.

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای

حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای چیست؟

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای معیار سودآوری کسب و کار شما است، یعنی توانایی شما برای کسب درآمد. این نمایانگر درصدی از درآمد کل است که سود را تشکیل می‌دهد. حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای هزینه اولیه کالا و هزینه‌هایی را که یک بنگاه اقتصادی برای تولید و فروش یک محصول باید بپردازد، در نظر می‌گیرد. از همه مهمتر، بخشی از هر ریال درآمد را که در واقع به دست می‌آید، نشان می‌دهد.

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای خوب چیست؟

بلافاصله بعد از هزینه باز کردن فروشگاه، معمولاً سوالی که خرده فروشان استارتاپی می‌پرسند این است: “حاشیه سود چیست که باید آن را هدف بگیرم؟”

آنچه که حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای خوب را تشکیل می‌دهد، براساس صنعت و محصولات فروخته شده متفاوت است. صنایعی با حداقل هزینه‌های سربار، مانند تجارت الکترونیکی یا فروشگاه‌های ثروتمند، معمولاً حاشیه سود بالاتری دارند. بر اساس گزارش Investopedia، خرده فروشان تأمین و توزیع ساختمان دارای بیشترین حاشیه سود هستند که حداکثر 6٪ است. . صنعت و هزینه‌های رایج آن را در نظر بگیرید: یک تجارت یا مشاوره کسب و کار حاشیه سود بالاتری نسبت به تجارت فروشگاه زنجیره‌ای خواهد داشت که هزینه‌های بالاتری مانند اجاره، حقوق و دستمزد و ایجاد یا تهیه موجودی کالا را پرداخت می‌کند.

به شما پیشنهاد میکنیم مقاله روش های افزایش فروش در فروشگاه زنجیره ای را نیز مطالعه نمایید.

دو نوع حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای

دو نوع محاسبه حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد که خرده فروشان باید در مورد آن‌ها بدانند: حاشیه سود ناخالص و سود خالص.

1.حاشیه سود ناخالص

حاشیه سود ناخالص معیاری است که نشان می‌دهد تجارت شما به عنوان مثال، فرآیندها، سیستم‌ها و غیره  چقدر کارآمد عمل می‌کند. حاشیه سود پایدار و ثابت نشانه خوبی است که تجارت شما خوب پیش می‌رود. اگر، با این حال، حاشیه سود ناخالص شما به طور قابل توجهی کمتر از رقبا است، بنابراین ممکن است لازم باشد قیمت گذاری و هزینه‌های خود را دوباره ارزیابی کنید.

اگر شما یک فروشگاه زنجیره‌ای هستید که تازه شروع به کار کرده اید، اگر حاشیه سود ناخالص شما در حد انتظار نباشد وحشت نکنید. برای هماهنگی قیمت گذاری، فروش و عملیات شما زمان بر است. حاشیه سود ناخالص همیشه به صورت درصد نشان داده می‌شود و درآمد شما منهای هزینه محصولات فروخته شده در یک دوره زمانی را محاسبه می‌کند.

مثال: درآمد کل شرکت شما 25000 دلار برای سه ماهه است و هزینه کالاهای فروخته شده 20،000 دلار است. حاشیه سود ناخالص شما:

25000 $ – 20،000 $ = 5000 دلار

به ارزش دلار، سود ناخالص شما برای این سه ماه 5000 دلار است. برای تعیین اینکه به عنوان یک مقدار درصدd، مقدار ناخالص حاشیه خود را بر کل درآمد تقسیم کنید و در 100 ضرب کنید.

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای

2.حاشیه سود خالص

حاشیه سود خالص فروشگاه‌های زنجیره ای معیاری است که میزان سود کسب و کار شما از درآمد را اندازه گیری می‌کند. این به شما می‌گوید که چه مقدار از کل درآمد فروش شما سود است و به عنوان درصدی از درآمد تعریف می‌شود که پس از پرداخت تمام هزینه‌ها به سود تبدیل می‌شود.

هرچه حاشیه سود خالص شما بیشتر باشد، برای کسب و کار شما بهتر است. همچنین با درصد نشان داده می‌شود، سود خالص سود شما را منهای هزینه کالاهای فروخته شده، هزینه‌های عملیاتی، سود، مالیات و سایر هزینه‌ها در نظر می‌گیرد. حاشیه سود خالص با در نظر گرفتن کل فروش فروشگاه شما در طی یک دوره زمانی، کسر کل هزینه‌ها و سپس تقسیم آن مقدار بر کل درآمد محاسبه می‌شود.

تفاوت حاشیه سود ناخالص با سود خالص چیست؟

تفاوت بین حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود خالص در این است که آیا شما می‌خواهید محاسبه شما تمام هزینه‌های کسب و کار (حاشیه سود خالص) را در نظر بگیرد یا فقط هزینه کالاهای فروخته شده (حاشیه سود ناخالص) باشد.

به زبان ساده، خالص حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای شما در نظر می‌گیرد که به ازای هر دلار درآمد کسب شده، پس از کسر مالیات چه مقدار سود حفظ می‌کنید. حاشیه سود ناخالص شما میزان سود شما را پس از کسر هزینه کالاهای فروخته شده در نظر می‌گیرد. هیچ یک از این معیارها مهم‌تر از دیگری نیستند. هر دو باید اندازه گیری شوند زیرا جنبه‌های مختلف سودآوری کسب و کار شما را در نظر می‌گیرند.

چگونه می‌توان حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای را بهبود بخشید؟

از منابع درآمد مانند قراردادهای جدید گرفته تا هزینه‌هایی از قبیل خدمات عمومی‌، مهم است که همه موارد را ردیابی کنید و چیزی را از قلم نیندازید. با انجام این کار یک تصویر دقیق از سودآوری کسب و کار شما ارائه می‌شود. در زیر چند روش وجود دارد که می‌توانید حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای خود را افزایش دهید.

قیمت‌های خود را افزایش دهید:

تصمیم گیری در مورد افزایش قیمت ممکن است دشوار باشد، به ویژه هنگامی ‌که با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ رقابت می‌کنید. با این حال، اگر به خوبی اجرا شود، افزایش قیمت‌ها می‌تواند نتیجه قابل توجهی را بهبود بخشد. در مورد قیمت گذاری رقیب، هزینه‌ها و حاشیه سود و همچنین حساسیت قیمت مشتریان در مورد نکات مهم تحقیق کنید. به عنوان مثال، اگر فروشگاه سخت‌افزاری کوچکی را اداره می‌کنید و دستورالعمل‌های شخصی‌سازی شده به مشتریان ارائه می‌دهید، می‌توانید کمی ‌بیشتر از فروشگاه غول پیکری که خدمات یکسانی به مشتری ارائه نمی‌دهد هزینه بپردازید.

اگر شما در حال تصمیم برای تاسیس فروشگاه زنجیره ای هستید بهتر است مقاله چالش های فروشگاه های زنجیره ای را نیز مطالعه نمایید.

کاهش هزینه‌ها:

کاهش هزینه‌ها می‌تواند گزینه مناسب دیگری برای افزایش درآمد و حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای باشد. این‌ها معمولاً شامل اجاره، آب و برق، قبض تلفن، حقوق و غیره است. فرصت‌هایی برای کاهش هزینه‌ها پیدا کنید، مانند حذف اضافه کاری غیرضروری یا بسته بندی اضافی. داشتن POS فروشگاه زنجیره‌ای کارآمد که میزان نیروی انسانی و موجودی شما را در یک سیستم ردیابی کند، به شما کمک می‌کند تا در مورد نقاطی که می‌توانید دوباره اصلاح کنید به شما اطلاع دهد. به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه مواد غذایی اداره می‌کنید، ممکن است دریابید که مشتریان شما ترجیح می‌دهند کیسه‌های قابل استفاده مجدد خود را به همراه داشته باشند و به شما این امکان را می‌دهد که تهیه کیسه‌ها را کاهش دهید.

حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای

حذف محصولات با عملکرد پایین:

اگر عملکرد مالی هر محصول را ردیابی می‌کنید، باید بدانید کدام محصولات کمترین حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای را دارند. آیا محصولی وجود دارد که با هزینه بالاتر تولید شود و مانند سایر محصولات فروش نداشته باشد؟ به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه لباس اداره می‌کنید، ممکن است فکر کنید لباس‌های فصلی مانند ژاکت را از قفسه‌های خود حذف کنید و آن‌ها را به صورت آنلاین بفروشید، جایی که مشتریان از اقلیم‌های سردتر همچنان می‌توانند آن‌ها را پیدا کنند.

محصولات جدیدی را معرفی کنید:

راه اندازی پیشنهادات جدید می‌تواند زندگی جدیدی را به حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای شما تزریق کند. انجام این کار نه تنها به شما امکان می‌دهد تقاضای متغیر مشتری را برآورده کنید، بلکه به یک مشتری وفادار موجود نیز دامن می‌زند و آن را خوشحال می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک مرکز باغبانی را اداره کنید، معرفی اقلام فصلی مانند تاج گل و گیاهان تعطیلات واقعاً می‌تواند باعث ایجاد هیجان و فروش در مشتریان جدید و قدیمی‌ شود.

استفاده از تجهیزات فروشگاهی

یکی از راه هایی که باعث میشود مشتریان بیشتر از شما خرید کنند آسایش مشتریان می باشد. برای فراهم کردن این راحتی به شما پیشنهاد میکنیم از تجهیزات موزد نیاز مانند چرخ خرید فروشگاهی، اتیکت قیمت، صندوق فروشگاهی و … استفاده نمایید .

مراحل بعدی برای بهبود حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای

اگر می‌خواهید حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای خود را به طور دقیق محاسبه کنید، پیگیری هزینه‌ها و عملکرد محصولات شما بسیار مهم است. اما این کار همیشه آسان نیست، به خصوص وقتی به طور دستی انجام می‌شود.

در اینجا مواردی است که می‌توانید برای ردیابی دقیق‌تر فناوری استفاده از حاشیه سود فروشگاه زنجیره‌ای خود انجام دهید.

ردیابی داده‌ها را از طریق POS خودکار خودکار کنید:

اگرچه فرمول‌ها مفید هستند، شما می‌توانید با POS فروشگاه زنجیره‌ای که دارای قابلیت‌های گزارشگری و تجزیه و تحلیل قوی است، در وقت و تلاش خود صرفه جویی کنید.

زمینه‌های بهبود را مشخص کنید:

فقط دانستن اعداد حاشیه سود خود کافی نیست. شما باید کاری را با داده انجام دهید. براساس اعداد و ارقام خود، هزینه‌های خود را ارزیابی کنید و روش‌های قابل اجرا برای بهبود حاشیه سود خود را ارزیابی کنید. بسیاری از سیستم‌های نرم افزاری وجود دارد که می‌تواند به شما در مراقبت از آن‌ها کمک کند و همچنین پیش بینی دقیقی از حاشیه سود و سایر معیارهای اصلی شما ارائه می‌دهد.

اکثر سیستم‌های POS فروشگاه زنجیره‌ای توانایی ادغام با نرم افزاری را دارند که قابلیت‌های گزارش فروش و تجزیه‌ و‌ تحلیل را ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها داشبوردهای آسان خواندن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که معیارهای اصلی عملکرد مانند حاشیه سود فروشگاه های زنجیره ای کلی، سود، درآمد و هزینه‌ها را برجسته می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *