مقالات آموزشی

اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای

اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای

اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. رفته رفته با گذشت زمان و تغییر روند بازاریابی و نحوه و سبک فروشگاه ها، فروشگاه های مختلف و حتی سوپر مارکت ها به سمت تبدیل شدن به فروشگاه های زنجیره ای گرایش پیدا کرده اند.

هر یک از این فروشگاه های زنجیره ای استراتژی ویژه ی خود را در پیش گرفته که سبب تمایز ۀنها با سایر فروشگاه ها می شود و همین امر سبب می شود که در همه ی شرایط بالا و پایین بازار حاشیه سود خود را حفظ کرده و همواره مطرح و موفق باقی بماند.

هر فروشگاه از روش خود استفاده می کند اما برخی اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای ثابت است که باید از آن ها استفاده کرد تا به موفقیت رسید. اصول و استراتژی های زیادی برای فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد که با گذشت زمان تصویب و توسعه یافته اند.

آشنایی با اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای

هدف این بلاگ بحث در مورد این اصول نیست ، بلکه صرفاً برجسته کردن برخی از اصول مهم در آغاز سفر است. این مقدمه به شما کمک می کند تا با درک اصول و استراتژی ها بتوانید به طور صحیح کارخود را آغاز کنید که در ادامه به این اصول خواهیم پرداخت.

قبا از هر اقدامی بهتر است شما با مدیریت فروشگاه زنجیره ای آشنا شوید که می توانید در مقاله نحوه مدیریت فروشگاه اطلاعات لازم را کسب نمایید.

اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای

1- مشتری مهم ترین فرد در تجارت شما است.

مشتری رمز هر فروشگاه زنجیره ای موفق را در دست دارد و برای تسلط بر درک مشتری فرایندها و رویه های زیادی وجود دارد که می توانید دنبال کنید. بنابراین ، اصلی ترین اصل از اصول و استراتژی های فروشگاه رنجیره ای تمرکز بر مشتری است.

مشتری باید مرکز توجه کسب و کار شما باشد و همه کارهایی که انجام می دهید باید حول آن مشتری بچرخد. شناختن آن ها و تمرکز بر روی آن ها در هر کاری که انجام می دهید ، به شما کمک می کند تجارت و تیم خود را توسعه دهید و به اصطلاح مشتری پادشاه است دقت کنید.

حتما به راحتی و رافاه مشترین خود دقت داشته باشید . از راه های ایجاد این رفاه استفاده از چرخ خرید فروشگاهی می باشد.

2- توجه به جزییات فروشگاه زنجیره ای

یکی از معروف ترین اصول در خرده فروشی این است که خرده فروشی جزئیات است .این جا یک چالش وجود دارد: چگونه جزئیات بیش تری پیدا می کنید و باید بر چه جزئیاتی تمرکز کنید؟ شما باید بهبود درک خود از مشتری و توجه به جزئیات اداره یک تجارت را شروع کنید.

هر خرده فروش باید در جزئیات تمرکز کند و در اکثر مواقع جزئیات را به درستی به دست آورد. اشتباهات درست است ، اما شما باید از آن ها یاد بگیرید و اشتباهات خود را تکرار نکنید.

مشتریان به شما اجازه برخی از اشتباهات را می دهند ، اما تعداد زیادی از آن ها، آن ها را رد می کنند. درک جزئیات یک مهارت اصلی برای تسلط در فروشگاه زنجیره ای است.

3- 4P بازاریابی را رعایت کنید.

این یک استراتژی بسیار قدیمی است اما هنوز اعتبار دارد. بیش تر مردم این اصل را از مدرسه ، کالج یا دانشگاه شنیده اند. این اصل به شما کمک می کند تا پایه های کلی فروشگاه زنجیره ای را درک کنید. 4 PS: محصول ، قیمت ، مکان ، تبلیغات. این ها زمینه های اصلی ای است که شما باید برای مشتری ایجاد کنید تا پایه های اساسی یک تجارت موفق را فراهم کنید.

محصول :

شما به کالاهایی نیاز دارید که مشتری شما می خواهد آن ها را بخرد یعنی دامنه کالایی که نیازها ، خواسته ها و تقاضای مشتریان شما را برآورده کند. هم چنین محصولات باید برای شما سودآوری داشته باشند تا بتوانید یک تجارت موفق داشته باشید.

قیمت :

قیمت باید در کل ترکیب بازاریابی سازگار باشد و تمام نیازهای کسب و کار شما را برآورده کند. شما باید محصولات خود را در سطح صحیح قیمت گذاری کنید تا مشتریان بتوانند محصولات شما را خریداری کنند و آن ها از محصولات شما ارزش کسب کنند. این می تواند به معنای قیمت بالا یا پایین باشد و در کل این بسیار بستگی به پیشنهاد مشتری شما دارد.

مکان :

شما باید جایی برای خرید محصولات خود در اختیار مشتریان خود قرار دهید ، چه در فروشگاه های فیزیکی ، کاتالوگ یا وب سایت تجارت الکترونیکی. باید مکانی برای بازدید مشتری (حضوری یا عملا) وجود داشته باشد. فروشگاه زنجیره ای شما باید مکانی مناسب برای تردد مشتریان داشته باشد. یعنی در واقع آن ها بتوانند راحت با وسایل حمل و نقل عمومی یا ماشین شخصی خود به راحتی به آن جا برسند و مکانی مناسب برای پارک ماشین هایشان داشته باشند.

مقاله پیشنهادی ما به شما در این قسمت بزرگ جلوه دادن فروشگاه می باشد.

تبلیغات :

هنگامی که محصولی را تهیه کردید ، با قیمت مناسب و در مکانی که مشتری بتواند به آن دسترسی پیدا کند، باید در این مورد به آن ها بگویید و تجارت و محصولات خود را تبلیغ کنید.

اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما می دانند شما و محصولاتتان وجود دارید و برای رفع نیاز های آن ها در دسترس هستید. آخرین اما مطمئناً مهم نیست که ارتقا باشد. ارتقا غالباً نقطه ای است که بازاریابی خرده فروشی و بازاریابی میدانی با یک دیگر روبرو می شوند.

همه چیز در مورد برقراری ارتباط با مصرف کنندگان و جلب علاقه آن ها به محصول شما است. تبلیغ می تواند از تبلیغات سنتی گرفته تا بازاریابی تأثیرگذار و استفاده از اینفلوئنسر ها باشد. در همه اشکال ، تبلیغات نیاز به درک عمیقی از مصرف کنندگان هدف شما و چگونگی دستیابی به آن ها دارد.

4- خدمات بالا و حمایت از مشتریان

ارائه خدمات عالی به مشتری با شناخت مشتری شروع می شود. با این حال ، دانستن آن ها شروع کار است و شما باید بیش از خدمات مورد نیازمشتری به او ارائه دهید. برای موفقیت باید خدمات مشتری سطح جهانی را ارائه دهید.

شما باید فراتر از وظایفتان عمل کرده  به مشتری بها دهید. این اصل بر اساس سال ها تجربه با مشتریان و همکاری با تیم های مختلفی که خدمات مشتری ارائه می دهند ، بنا شده است. داشتن تمرکز کامل بر مشتری شروع کار است ، اما برای ارائه “خدمات به مشتری در سطح جهانی” ، شما و تیم خود باید به طور مداوم سطح خدمات خود را بالا برید، هر بار فقط کمی بیش تر از آن چه انتظار دارند خدنات ارائه دهید.

انجام این کار هر بار که شما و تیمتان با مشتریان خود تعامل برقرار می کنید باعث رضایت حداکثری در آن ها می شود و آن ها را برای مدت طولانی به فروشگاه زنجیره ای شما وفادار می کند.

یکی از خدماتی که شما می بایست به مشتریان خود جهت آسایش و رفاه آن ها در هنگام خرید ارائه دهید استفاده از تجهیزات فروشگاهی در فروشگاه تان می باشد.

5– موقعیت فیزیکی فروشگاه

ما در بالا مولفه ی مکان را ذکر کردیم ولی مجددا اصل و استراتژی مهم  فروشگاه زنجیره ای  که در این مرحله از به شما معرفی می کنیم این است: مکان ، مکان ، مکان. تاریخ ثابت کرده است که این اصل یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک فروشگاه فیزیکی است و هنوز هم تا به امروز تأثیر عمده ای در موفقیت شما خواهد داشت. بهترین مکان فروشگاه شما با توجه به برند و استراتژی های محصول شما تعیین می شود.

یعنی آن چه قصد دارید بفروشید بر روی موقعیت فروشگاه شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، یک فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی نیاز به پارکینگ دارد و یک فروشگاه مد بالا باید در منطقه ای در بالای شهر باشد که مشتریان مناسب فروشگاه را به خود جلب کند. اما باید دقت کنید که امروزه و اخیرا اثر مکان کم تر از قبل شده است ، به دلیل دو عامل اصلی: اولین عامل انعطاف پذیری مشتری است.

در حال حاضر ما اغلب بیش تر از مناطق مختلف به مکان های متنوع تری سفر می کنیم. در مرحله دوم ، و مهم تر از همه ، اینترنت عادات خرید ما را تغییر داده و ادامه خواهد داد. وب سایت های اینترنتی و تجارت الکترونیکی دنیای خرده فروشی “غیر جغرافیایی” را باز کرده اند یعنی جهانی از فروشگاه های زنجیره ای بدون نیاز به مراجعه به فروشگاه فیزیکی.

ظهور ‘etail’ از “خرده فروشی” بزرگ ترین تغییر در 20 سال گذشته بوده است و در 20 سال آینده و بیش تر به تغییر ماهیت فروشگاه ها ادامه خواهد داد.

اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای

6- چینش کالاها در فروشگاه زنجیره ای

طرح ، نمایش و موقعیت کالا تأثیر قابل توجهی در رفتارهای فروش دارد. فروشگاه های زنجیره ای برای بهینه سازی چیدمان فروشگاه و موقعیت وسایل در قفسه ها مطالعاتی را انجام داده اند.

فروشگاه ها با الگویی منطقی طراحی شده اند ، به طوری که امکان پیمایش و بهینه سازی هزینه آن ها آسان است. اقلام حاشیه بالاتر در سطح چشم قرار می گیرند ، در حالی که موارد ارزان قیمت و معمولاً کم تر خریداری شده در پایین قفسه قرار دارند.

بخش محصولات در محل ورود هر فروشگاه مواد غذایی قرار داشت که  امروزه آن مکان توسط اقلام جدید و پیش رفته (شکلات های گران قیمت ، لباس ، وسایل کاغذی ، گل آرایی) اشغال می شود. هم چنان هنوز هم بخش مواد غذایی اولین قسمتی است  که خریداران به سمت آن هدایت می شوند.

7- پرسنل خوش برخورد

یکی از اساسی ترین اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای باید توجه به نیرو و پرسنل خدماتی خود باشد. کارمندان فروشگاه زنجیره ای چهره ی این برند برای خریدار هستند.

این در مورد یک همکار فروش که به تصمیم گیری خرید کمک می کند ، پیش خدمت در رستوران ، دفتر دار ورود به هتل یا در یک فروشگاه زنجیره ایمواد غذایی درست است که خریدها را به طرز موثری تحت تاثیر قرار می دهد.

کارمندان فرشگاه زنجیره ای به دو دلیل نقش پررنگی در برند تجاری دارند. اول این که ، آن ها کارهایی را انجام می دهند که توانایی افزودن ارزش بی نظیر به فرآیند خرید را دارند. وقتی کارمندی در انتخاب و / یا خرید کالایی مفید و کارآمد باشد ، این یک جنبه مهم در تجربه ی خرید مصرف کننده ایجاد می کند و به آنها احساس با ارزش بودن می دهد.

یکی از اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای پرسنل و کارمندان هستند. کارمندان خرده فروشی که مستقیماً با مشتری کار می کنند تأثیر شخصی و عمیق بیش تری بر تجربه هر خرید نسبت به مدیران ارشد شرکت یا حتی مدیران فروشگاه ها دارند که ارتباط کم تری با مشتری دارند. برای حمایت از کارمندان جهت موفقیت فرشگاه زنجیره ای باید :

راه های حمایت از کارمندان:

  • در مورد استخدام پرسنل دقت و توجه نشان دهید تا اطمینان حاصل شود که کارکنان به مشتری ارزش های تجاری فروشگاه را نشان می دهند .
  • کارمندان را آموزش دهید تا در مورد محصولات آگاهی داشته و در شغل خود کارآمد باشند .
  • عملیات را با دقت مدیریت کنید تا سطح تجربه ی کارکنان با تجربه خرده فروشی مورد نظر مطابقت داشته باشد .
  • کارمندان را به گونه ای جبران خدمات کنید که در صورت ارائه خدمات خوب و فروش موثر پاداش دریافت کنند .

8- اتمسفر فروشگاه

جو، احساس فروشگاه روحیه و اتمسفر فروشگاه را توصیف می کند. غالباً ، به عنوان یک خریدار ، تشخیص دقیق این که چه عواملی باعث ایجاد یک تجربه خوب خرید شده است دشوار است. (در یک خرید بد بسیار آسان تر است.) دکوراسیون فروشگاه در اتمسفر نقش دارد. آیا وسایل تزئینی هستند یا صرفاً کاربردی هستند؟

آیا از خریدار دعوت شده است که روی یک کاناپه یا صندلی انتظار و استراحت بماند، یا این که او را به خرید و رفتن سریع از فروشگاه تشویق می کند؟ یکیان ها از عناصر مهم اتمسفر نظم آن است. چگونه فروشگاه زنجیره ای عناصر را در فضا تقسیم بندی کرده است؟

خرده فروشان تراکم کارمندان ، لوازم و کالاها را مدیریت می کنند. در صورت نیاز به خدمات یا اطلاعات بیش تر ، تجربه خرید به کارمندان بیش تری نیاز دارد. فروش لباس های گرا نقیمت به طور کلی سطح بالاتری از خدمات را ارائه می دهد ، در حالی که همکاران فروش در دسترس هستند تا در مورد انتخاب لباس متناسب و مد روز به شما مشاوره دهند و گزینه های مختلف لباس را ارائه داده و لباس را در اتاق رخت کن به مشتری ارائه دهند.

خرید اتومبیل خریدی نیست که به طور کلی همان نوع یا سبک خدمات را شامل شود ، اما نیاز به اطلاعاتی دارد که به تبادل ارتباط بالاتر کارمندان فروش برای توضیح ویژگی ها ، بودجه و در دسترس بودن نیاز دارد.

کلام آخر:

اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای بسیار گسترده هستند و روز به روز با پیشرفت صنعت و بازاریابی دست خوش تغییرات زیادی می شوند. اما موارد گفته شده در بالا در واقع برخی از اصول پایه ی این شاخه از بازار هستند که فرشگاه های زنجیره ای باید با توجه به نوع خدمات و محصولاتی که ارائه می کنند استراتژی متناسب با تجارت و بیزنس خود را تهیه کرده و با اجرا و عملی کردن این استراتژی ها به اهداف و چشم انداز های خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *