مقالات آموزشی

قفسه بندی فروشگاه باید چگونه باشد؟

قفسه-بندی-فروشگاه

قفسه بندی فروشگاه باید چگونه باشد؟

همیشه وقتی وارد یک فروشگاه یا سوپرمارکت می‌شوید چه چیزی معمولا شما را جذب خود می‌کند‌؟ بله، درست است. قفسه بندی فروشگاه‌‌‌ ها عامل اصلی جذب مشتری می‌تواند باشد، قفسه بندی در فروشگاه ها تنوع بسیاری دارند. شما چه وارد یک خورده فروشی شوید یا یک فروشگاه بزرگ می‌توانید به طور کامل تنوع و تفاوت در قفسه بندی‌های آن فروشگاه را مشاهده کنید.

درفروشگاه اولین چیزی که قابل اهمیت می‌باشد، برای طبقه بندی محصولات این است که هم فضای فروشگاه قابل بررسی شده باشد، هم اندازه محصولاتی که می‌خواهیم در آن فضا قرار دهیم برای مشتریانی که وارد مغازه یا فروشگاه می‌شوند قابل رویت باشد و هم دسترسی آسانی به آن محصول داشته باشند.

قفسه-بندی-فروشگاه-باید-چگونه-باشد

قفسه بندی فروشگاه باید چگونه باشد

همیشه برای قفسه بندی فروشگاه یا مغازه خود یک استراتژی مناسب داشته باشید، تا بتوانید هم از فضای فروشگاه و یا مغازه خود به نحوء‌احسن استفاده کرده باشید و هم ابزاری داشته باشید برای جلب توجه مشتری، زیرا هرچه دسترسی به محصولات در یک فروشگاه راحت‌ترباشد، مشتری بیشتری جذب آن می‌شود.

وقتی در یک فروشگاه می‌خواهید قفسه بندی کنید حتما به این نکته توجه داشته باشید که وزن هر کالا چقدراست، و در چه قفسه‌هایی باید قرار گیرد، چنانچه شما به وزن کالا و حجم و اندازه آن دقت کافی را نداشته باشید، ممکن است آن قفسه نتواند وزن محصولات شما را تحمل کند، و این مسئله حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

قفسه‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانند اجسام مختلف با وزن‌های متنوعی را تحمل کنند. برای مثال اگر شما بخواهید در فروشگاه یا مغازه خود اجسام و محصولاتی با وزن زیادی رابه فروش برسانید، حتما باید از قفسه‌هایی استفاده کنید که استحکام و دوام بالایی دارند. به عنوان مثال می‌توانید از قفسه‌های فلزی که که با پیچ و مهره‌های سنگین درست شده اند استفاده کنید.

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که در یک فضای محدود و کوچک قفسه‌های زیادی را جا نکنید. زیرا این امر هم باعث می‌شد مشتری کلافه شود و نیز درتصمیم‌گیری دچار آشفتگی شود و هم محدودیت مکان تاثیرمنفی بر فروش قفسه آن محصول می گذارد.

باید دسته بندی کالا‌ها در قفسه‌ها براساس نیاز مشتریان و محصولاتی که فروش بیشتری دارند ‌باشد.علاوه بر کالا‌ها و محصولات خود محصولاتی مکمل دیگری را کنارهم و در یک قفسه قرار دهید، ممکن است مشتری در دیدن محصولات دیگر وسوسه شود و‌ از‍محصولات آن قفسه هم نیزاستفاده کند و اثرمثبتی بر فروش محصولات دیگر بگذارد.

 

چگونگی قرار گرفتن قفسه‌ها

نظم و ترتیب در قرار گرفتن محصولات در قفسه ها خود امری جداگانه مهم و قابل اهمیت است.

ترتیب و نظم قرارگیری محصولات باعث سهولت در خرید می‎شود و مشتریان برای خرید یک کالا یا محصول، دیگر کل فروشگاه را به دنبال آن نمی‌گردد. بلکه طبق ترتیب و قرار گرفتن قفسه‌ها و محصولات به سراغ محصول خود رفته و آن را به راحتی پیدا می‌کنند.

در فروشگاه خود علاوه بر طراحی درست قفسه بندی‌ها و نام گذاری برند‌‌‌ها و محصولات، به این نکته هم باید توجه داشته باشید که محصولات درون قفسه‌ها همیشه باید براساس نیاز مشتری کامل باشند (قفسه ها خالی نباشند ) زیرا باعث می‌شود آن فروشگاه مشتری خود را از دست بدهد وتاثیرمنفی برعملکرد آن فروشگاه بگذارد.

وقتی در یک فروشگاه به طبقه بندی قفسات محصولات می‌پردازید باید توجه داشته باشید که اجسام کوچک حتما قابل رویت باشند. معمولا سعی کنید آنها را در جایگاه اول محصولات قراردهیم زیرا هم باعث بیشتر دیده شدن آن محصول می‌شود و هم فروش بیشتری دارد. در فروشگاه خود نقاط کورقفسات خود را تا جایی که می‌توانید ازبین ببرید، زیرا محصولاتی که قابل رویت نباشند فروش کمتری دارند. اگر دریک فروشگاه شما قفسه‌های خود را به صورت الگوی خاص (مستطیلی‌ و‌ چند‌طبقه ای یا شبکه ای) چیده باشید، باید به طبقات آنها هم دقت کنید. یک سری از اجسام درابتدا، وسط و انتها قرارمی‌گیرند.

اجسامی که در محصولات غذایی و در طبقات تقسیم می‌شوند باید به این صورت باشند، محصولات بزرگ و جا گیر در ابتدا قفسات (در بخش بالای قفسه) محصولات با حجم کمتر و با فروش بیشتر در طبقات وسط و در آخر محصولات مکمل در بخش انتهایی قفسه‌های فروشگاه قرار گیرند. این منظورهم درنظر داشته باشیم که اجسام باید به‌طوری باشند که مشتریان بتوانند آنها را لمس کنند و دسترسی آنها آسان باشد.

تاثیر سبد‎های خرید بر قفسه بندی فروشگاه ‌ها

به منظور بهتر دسترسی آسان‌تر مشتریان به قفسه‌های محصولات دلخواه خود، از سبد‌های خرید در جلوی هرفروشگاه استفاده کنید تا مشتریان راحت‌تر بتوانند خرید خود را انجام دهند.

به‌طور کلی می‌توانیم به این موضوع هم اشاره کنیم که برای جایگذاری قفسه‌ها و انتخاب آنها باید تمامی نکات و جوانب را در نظر گرفته باشیم، تا دیگر نخواهیم هربار به تعمیر و جایگزینی قفسه‌ها فکرکنیم که این خود برعملکرد فروشگاه تاثیر منفی می‌گذارد.

 

قفسه-بندی-فروشگاه

قرار گرفتن محصولات در قفسه‌ها باید چگونه باشد

 

درفروشگاه خود همیشه این امکان را به مشتری بدهید که بتواند اقلام را مورد مقایسه و بررسی قرار دهد تا بهترین خرید خود را داشته باشد. در قفسه‌های فروشگاه با قراردادن قیمت‌ها روی هر کالا و اجسام این امکان را برای مشتری فراهم می‌کنید که راحتتر تصمیم خود را گرفته و محصول خود را خریداری کند. سعی کنید اجسام و محصولاتی که در قفسه‌های خود قرار می‌دهید تمیز و دربسته‌بندی‌های مناسبی قرا‌رداشته باشد.

امکان رویت محصول و مشاهده نزدیک کالا را به مشتری خود بدهید زیرا افرادی هستند که فقط با لمس محصول و اجناس آنها را خریداری می‌کنند و رضایت کافی را از آن محصول پیدا می‌کنند.

در فروشگاه ازرنگ‌های مختلفی برای قفسه‌ها استفاده کنید، هم به فروش آن محصول کمک می‌کند وهم باعث جذب بیشتر مشتری می‌شود.

برای مثال می‌توانیم بگوییم برای طبقات و قفسه‌های لوازم یدکی و وسایل مورد نیاز از رنگ‌‌هایی استفاده کنیم که بیشتر قابل مشاهده باشند، موجب فروش بیشترآن محصول می‌شود.

در آخرهم به این نکته اشاره کنیم که ‌هرچه یک فروشگاه دارای نظم وترتیب بیشتری درمحیط و قفسه بندی‌های خود داشته باشد عملکرد بهتر و موفق‌تری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *