مقالات آموزشی

نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای

نحوه-ساخت-فروشگاه-زنجیره-ای

راه اندازی و ساخت فروشگاه زنجیره ای ، اقدامی عظیم است ، خصوصاً برای فروشگاه های زنجیره‌ای که اولین بار است راه اندازی می‌شوند. علی رغم سادگی درک شده از مدل کسب و کار ، خرید موجودی کالا و فروش کالاها و خدمات به مشتریان، موارد بیش‌تری در روند راه اندازی و نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای وجود دارد.

به جای این‌که با چشمان بسته به آن بپرید و فرض کنید همه چیز درست است ، بهتر است تا حد ممکن آماده باشید. این راهنما می تواند همه چیزهایی را که باید در مورد چگونگی راه اندازی تجارت و نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای برای موفقیت بدانید ، به شما آموزش خواهد داد پس بیایید به آن ها بپردازیم.

نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای

1- یک برنامه داشته باشید

اولین مرحله از نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای داشتن برنامه است. هیچ مشاغلی ، هر چقدر هم که مفهوم اساسی آن عالی باشد ، بدون برنامه نمی تواند موفق شود. قبل از تأمین بودجه یا اجاره مکان یا هر مرحله دیگری که برای فروشگاه زنجیره ای شما لازم است ، داشتن یک طرح تجاری مهم است.

این برنامه فراتر از جزئیات سطحی و به منظور توضیح دقیق در مورد آنچه که در آنجاانجام می شود از جمله ، چه زمانی ، چه مکانی ، چرا و چگونه را شامل می‌شود. نوشتن یک طرح تجاری باید تمام جنبه های اصلی توسعه تجارت را شامل شود ، از جمله جزئیاتی مانند:

 • خلاصه ای اجرایی که اهداف فرعی و اهداف اصلی تجارت شما را توضیح می دهد.
 • شرح شرکت شما ، از جمله نحوه عملکرد آن و محصولات و خدماتی که قصد معرفی آن‌ها به بازار را دارید.
 • یک نمای کلی از محصولات شما ، شامل یک نمای کلی و همچنین هر SKU ویژه برنامه ریزی شده
 • یک تحلیل بازار که شامل جزئیاتی از منطقه مترو محلی ، روندهای اقتصادی ، عملیات خرده فروشی ، تجزیه و تحلیل رقبا و هر شکل دیگر از دقت لازم است که ممکن است به شما در درک بهتر موقعیت خود در بازار کمک کند.
 • یک نمودار سازمانی خلاصه ای از ساختار مدیریت و مسئولیت های اعضای تیم
 • برنامه های بازاریابی و تبلیغاتی که برای ارتقا تجارت شما به کار گرفته می شوند.
 • انتظارات بودجه ، از جمله سرمایه گذاری اولیه شما و هر بودجه دیگری که در طی دو تا پنج سال اول فعالیت پیش بینی می کنید.
 • صورت های مالی و پیش بینی ها ، از جمله صورت سود و ترازنامه
 • هرگونه اطلاعات مرتبط دیگر مانند مجوزها یا حق ثبت اختراعات

نکاتی برای یک بیزینس پلن باید بدانید

عجله در اجرای یک طرح تجاری ، یک دستورالعمل برای وقوع فاجعه است ، بنابراین تمام تلاش خود را به این فرآیند بدهید. به همان اندازه که برای تحقیق نیاز دارید وقت بگذارید ، جزئیات مهم را مرور کنید و برنامه ها و پیش بینی های مالی را به طور خلاصه بیان کنید. به یاد داشته باشید ، یک طرح تجاری هم به نفع شما و هم سرمایه گذاران بالقوه است.

بانک ها ، سرمایه گذاران و شرکای تجاری احتمالاً می خواهند قبل از حرکت به جلو و حمایت مالی از کسب و کار شما ، برنامه کاری شما را ببینند. یک طرح تجاری قوی شما را قابل اعتماد و هوشمند جلوه می دهد که به شما کمک می کند شرکای بالقوه خود را متقاعد کنید تا با شما و شرکای مالی برای سرمایه گذاری در تجارت خود همکاری کنند.

2- به دنبال تأمین مالی باشید.

تا زمانی که مبلغ زیادی پول ندارید و قصد ساخت فروشگاه زنجیره ای دارید ، احتمالاً نیاز به تأمین مالی خارجی دارید. برای بیش‌تر کارآفرینان ، این به معنای وام کسب و کاری کوچک از طریق بانک یا شرکت کارگزاری است. هنگام جستجوی وام ، میزان دقیق نیاز و مدت زمان دسترسی شما به بودجه را قبل از بازپرداخت وام مشخص کنید.

این باید در برنامه کسب و کار شما گنجانده شود. آماده باشید تا به طور خاص در مورد چگونگی استفاده از وام خود مانند خرید موجودی کالا ، اجاره و آب و برق یا بازاریابی بحث کنید.

علاوه بر این ، تاریخچه اعتبار خود را مرور کنید تا بتوانید به طور دقیق برای نوع شرایط وام مورد انتظار برنامه ریزی کنید. هرگز بدون درک کامل گزینه های بازپرداخت ، مدت وام ، نرخ بهره و هرگونه مجازات مرتبط با بازپرداخت زودرس یا تأخیر ، مدارک را امضا نکنید.

3- فضای مناسب را انتخاب کنید.

مکانی که فروشگاه خود را تأسیس می کنید می تواند در نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای تفاوت زیادی ایجاد کند. یک مکان دورافتاده در خارج از شهر که دسترسی به آن دشوار باشد ، همان نتایج مطلوب در مرکز شهر را نخواهد داشت. و نه برچسب قیمت ها مشابه خواهد بود. هنگام ارزیابی فضاها ، مطمئن شوید که به درستی همه عوامل را در نظر بگیرید ، از جمله:

 • اندازه :

چقدر فضای کافی برای نمایش موجودی مورد نیاز است؟ در حالی که یک فروشگاه کوچک می تواند گزینه های شما را محدود کند ، فضای خیلی بزرگ نیز می تواند احساس خالی و ناجور بودن را منعکس کند.

 • قیمت :

بسته به منطقه شما، مبلغی که برای فضای خود پرداخت می‌کنید بسیار مهم است. توجه داشته باشید که برخی مناطق نسبت به مناطق دیگر گران ترند و اگر به اندازه یک یا دو بلوک جا به جا شوید ، هزاران برابر در اجاره شما صرفه جویی می کنند.

 • محل ذخیره سازی و انبار:

فروشگاه شما چیزی فراتر از منطقه خرده فروشی است. علاوه بر مکانی برای فروش کالاهای خود ، به اتاق هایی برای لباس پوشیدن ، فضای ذخیره سازی ، فضای اداری و کمد برای مواردی مانند تمیز کردن لوازم نیز نیاز خواهید داشت. اگر برای قفسه بندی یا ویترین به فضای خاصی نیاز دارید ، باید این جنبه ها را نیز در نظر بگیرید.

 • شرایط یا فرصت های نوسازی:

همه فضاها با دید شما متناسب نیستند. در حالی که بازسازی یک گزینه است ، برخی از تغییرات می تواند بسیار پرهزینه باشد و هزاران دلار به هزینه های اولیه شما اضافه کند. بعلاوه ، برخی از مالکان در مورد بازسازی مقاومت می کنند، بنابراین مطمئن شوید که تغییراتی که در ذهن دارید در قرارداد اجاره شما جای می‌گیرد.

 • فروشگاه های pop-up:

از آنجا که مکان یابی می تواند برای جستجو دشوار باشد و ایجاد امنیت در فضا معمولاً به یک تعهد طولانی مدت که به توافق نامه اجاره شما محدود شده نیاز دارد ، فروشگاه های زنجیره ای pop-up می تواند یک گزینه عالی باشد. با این کار می توانید مکان های مختلف را بدون تعهد طولانی مدت آزمایش کنید.

4- مواد و ملزومات کافی را تهیه کنید.

چیزهای زیادی در ساخت فروشگاه زنجیره ای لازم است. تولید ، ساخت یا خرید موجودی کالا کافی نیست ؛ در عوض ، شما به یک فروشگاه کامل پر از لوازم جانبی نیاز دارید. تجهیزات معمول شامل موارد زیر است:

 • قفسه های اندازه بزرگ ، قفسه های چرخان ، میله های آویزان ، مانکن ها و مکان های دیگر برای آویز و نمایش موجودی
 • آویزها ، تریبون ها و سایر ابزارها برای نمایش کالا
 • برچسب های امنیتی برای محافظت از موجودی با ارزش تر
 • پیشخوان ها و ویترین ها ، از جمله مواردی که برای افزایش امنیت قفل می شوند.
 • دستگاه قیمت گذاری ، برچسب قیمت ، لیبل ها و اسکنر بارکد
 • صندوق های نقدی ، کشوهای پول و کاغذ رسید
 • کیسه ها ، از جمله کاغذ ، پلاستیک یا گزینه های قابل استفاده مجدد
 • بنرها ، تابلو‌ها و علائم برای تبلیغ بخش ها، فروش و تبلیغات
 • سبد و چرخ خرید فروشگاهی
 • تجهیزات کنترل جمعیت برای منظم نگه داشتن خطوط پرداخت
 • تمیز کردن وسایل
 • قفسه بندی برای اتاق های انبار
 • میز ، صندلی ، کامپیوتر و لوازم اداری

5- یک تیم قوی استخدام کنید.

یکی از موارد مهم در نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای داشتن یک تیم ماهر است. تیمی که در کنار شماست می تواند عملیات شما را انجام دهد یا خراب کند. یک تیم خوب می تواند به مشتریان کمک کند ، خدمات عالی به مشتریان ارائه دهد ، احتمال وقوع فروش و همچنین مقدار ریالی آن را افزایش دهد و وفاداری مشتری را افزایش دهد.

یک تیم بد می تواند با کمک به تجربه ضعیف مشتری ، مشتری ها را از خود دور کند ، باعث از دست دادن درآمد شود و اعتبار شما را از بین ببرد. استخدام افراد مناسب از ابتدا بسیار آسان تر از کنترل خسارت شش ماه بعد است. هنگام ارسال آگهی های شغلی ، در مورد وظایف و مسئولیت ها ، الزامات جسمانی ، ویژگی های شخصیتی و هرگونه تجربه یا صلاحیت مربوطه صریح و روشن باشید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که فرصت های شغلی را در مکان هایی که احتمالاً کارمندان احتمالی شما مشاهده می کنند ، ارسال می کنید ، مانند تبلیغات رسانه های اجتماعی برای کارمندان بزرگسال جوان و پست های LinkedIn برای متخصصان با تجربه

 

 

هنگام استخدام ، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • برنامه: بهتر است تعداد کارمندان کمتری که می توانند ساعت های طولانی تری کار کنند نسبت به تعداد زیادی از کارکنان نیمه وقت که فقط به صورت پراکنده وارد کار می شوند ، وجود داشته باشد. بعلاوه ، کارمندان با مسئولیت های زیاد ممکن است در صورت نیاز به پوشش در دسترس نباشند.
 • رفتار: بدنبال افراد همسو ، مهربان ، سخت کوش و انعطاف پذیر باشید. این نوع افراد کمتر احتمال بی ادبی و نامناسب بودن برای مشتری دارند و قادر به مدیریت دوره های پرتنش هستند.
 • رفتار – اخلاق: در حالی که سوالات رفتاری مانند “آخرین باری که با تعارض مواجه شدید کی بوده و چگونه کنار آمدید؟” کامل نیستند ، آن‌ها می توانند نگرش‌های محل کار را روشن کنند.
 • غریزه : گاهی اوقات ، غریزه شما می تواند یک کمک باشد ، اما اجازه ندهید که یک تأثیر مثبت اولیه ، نکات منفی را تحت الشعاع قرار دهد.

6- اداره پشتیبان خود را مدیریت کنید .

فروشگاه زنجیره ای و قسمتی که در معرض دید مشتری است  تنها اولویت شما در نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای نیست. عملیات پشت دفتر نیز به همان اندازه مهم است.

وظایفی در پشت صحنه وجود دارد که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسئول درآمدزایی هستند ، مانند حسابداری ، منابع انسانی ، مدیریت کارمندان و مدیریت موجودی. برخورد صحیح با دفتر کار شما می تواند بر سلامت مالی و دوام تجارت شما تأثیر دائمی بگذارد.

7- مدیریت کارکنان

مدیریت مناسب کارمندان یکی دیگر از مهم‌ترین موارد برای نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای موفق است. برای این‌که اطمینان حاصل کنید مشتریان شما هنگام خرید از فروشگاه خود تجربه مثبتی دارند ، باید کاری کنید که کار شما به درستی انجام شود. برای مشتریان هیچ چیز نا امید کننده تر از ورود به یک فروشگاه و ندیدن نیروی انسانی برای کمک به آن ها نیست.

بهترین راه برای رفع این مشکل استفاده از سیستم POS برای یافتن ساعات اوج مصرف است. چه زمانی مشتری ها بیشتر وارد می شوند؟ چه روزهای هفته بیشترین معاملات و درآمد فروش را دارید؟ در چه بازه زمانی افزایش فروش را تجربه می کنید؟

پاسخ به این سوالات به شما امکان می‌دهد ساعات اوج مصرف را مشخص کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که تعداد مناسب کارکنان را به موقع به مشتریان خود ارائه می دهید.

8- حقوق و دستمزد

همه کارمندان شما مستحق دریافت حقوق و دستمزد هستند. این که آیا شما هفتگی حقوق را پرداخت می کنید یا ماهانه ، در قانون آمده است که حقوق کارمندان باید در یک بازه زمانی معقول پرداخت شود. حقوق و دستمزد شما باید یکپارچه و ساده باشد ، و یک فرایند کارآمد ایجاد کند .

 

9- ردیابی موجودی

ردیابی موجودی یک قسمت مهم از یک عملیات ساخت فروشگاه زنجیره ای است. بدون نظارت بر فروش ، عدم فروش ، میانگین گردش مالی و حاشیه سود ، دشوار است که بدانید فروشگاه شما چقدر خوب عمل می کند یا اینکه به طور دقیق تنظیمات لازم را انجام دهید.

اگرچه مسلماً ردیابی موجودی را می توان با دست مدیریت کرد ، POS که موجودی را برای شما سازماندهی و ردیابی می کند ، می تواند نگاهی به زمان واقعی آنچه را که در دست دارید ، ارائه دهد و روندهای داخلی شما را ساده کند.

 

 

10- راه حل های تجارت الکترونیکی

این روزها فروشگاه های زنجیره ای فروش کالاهای خود را بیش از همیشه به صورت آنلاین انجام می دهند. نه تنها آسان تر است ، بلکه عملاً ضروری است.

اگر خرده فروش اطلاعات در دسترس بودن محصول را بصورت آنلاین ارائه دهد ، 50 درصد از مصرف کنندگان انتظار خرید آنلاین در فروشگاه را دارند و 73 درصد احتمالاً یا بسیار زیاد به فروشگاه محلی مراجعه می کنند. اگر هیچ اطلاعاتی درباره موجودی به صورت آنلاین در دسترس نباشد ، فقط 36 درصد به مکان فیزیکی مراجعه می کنند.

نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای

11- مشتریان را در اولویت قرار دهید

نیازی به گفتن اهمیت این موضوع نیست که باید در ساخت فروشگاه زنجیره ای همیشه باید خود را جای مشتری های خود قرار دهید. توجه کنید که ما نگفتیم ، “مشتری همیشه حق دارد.” بلکه خود را جای او بگذارید و از دیدگاه او تجارت خود را ببینید. اگر در فروشگاه خود مشتری بودید ، چگونه می خواهید با شما رفتار شود؟

 

دسته پیشنهادی : چرخ خرید فروشگاهی

 

آیا دوست دارید وقتی از در عبور می کنید به شما خوشامد بگویند؟ دفعه بعدی که از فروشگاه X خرید می کنید ، یک بطری آب رایگان چقدر عالی خواهد بود؟

اگر مشکلی در خرید اخیر وجود داشت ، چگونه می خواهید شرکت آن را برطرف کند یا خسارت ایجاد شده را جبران کند؟ فراموش نکنید که  برای جبران یک تجربه منفی حل نشده 12 تجربه مثبت لازم است.

12- یاد بگیرید که خود را سازگار کنید.

بسیاری از کارآفرینان از تغییر می ترسند. آخرین نکته ای که در نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای

باید بدانید این است که هرگز از تغییر نترسید . این امر در مورد فرایندها و عملیات تجاری نیز صادق است. فقط به این دلیل که همیشه روش خاصی را انجام داده اید ، به این معنی نیست که کارآمدترین است.مثلا

قدم زدن در اطراف فروشگاه خود با کلیپ بورد و چاپ موجودی یک سند Excel برای شمارش موجودی فیزیکی سریع ترین راه برای انجام کار نیست. استفاده از اسکنر بارکد و راه رفتن در فروشگاه با iPad راهی سریع تر و دقیق تر برای شمارش موجودی فیزیکی است.

به جای پایبندی به وضع موجود ، به مشاغل خود بپردازید ، تجزیه و تحلیل ها را کنترل کنید و فرصت ها را برای موفقیت کوتاه مدت و بلند مدت کسب و کار خود ارزیابی کنید. با کمی برنامه ریزی استراتژیک و تمایل به سازگاری ، می توانید فروشگاه خود را در مسیر صعودی نگه دارید.

با رویکرد مناسب به تجارت و ابزارهای کارآمد و کم مصرف در کنار شما نحوه ساخت فروشگاه زنجیره ای دیگر غیر ممکن و دور از ذهن نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *