مقالات آموزشی

چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم ؟

چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم ؟ سوالی است که ذهن خیلی از افراد را مشغول کرده و در اینجا به آن پاسخ خواهیم داد.

روزگاری ، صاحب یک فروشگاه های زنجیره ای بودن یک کار کاملاً قابل پیش بینی و کسل کننده بود. شما می توانستید فروشگاهی را برای فروش کالاهای عمومی راه اندازی کنید و تا زمانی که بدتان نمی آید حاشیه سودی تهیه کنید و ساعت های طولانی کار کنید تا بتوانید سود قابل پیش بینی (هرچند ناچیزی) کسب کنید.

با حرکت به 2015، فناوری ، افزایش رقابت از رقبای چند ملیتی و تغییر سریع سلایق مصرف کننده ، تجارت فروشگاه های زنجیره ای را غیر قابل پیش بینی کرده است. صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق امروزی باید انعطاف پذیر و خلاق باشد ، اما موفقیت هنوز هم ممکن است.

با توجه به تغییرات تکنولوژیک و روند سریع تغییرات محصولات و علایق مصرف کنندگان ممکن است بپرسید پس چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم ؟ در ادامه پنج قانون وجود دارد که صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق باید به آن عمل کند تا به موفقیت دست یابد.

1- توسعه قسمت کوچکی از بازار

روزگار فروشگاه عمومی کنار محله مرده است. با ظهور فروشگاه های زنجیره ای بزرگ جعبه مانند والمارت که کالاهای عمومی عمده ای را با قیمت های بی نظیر به فروش می رسانند ، خرده فروشان کوچک تر به یک بخش کوچکی از بازار نیاز دارند که بخشی متمرکز در بازار خرده فروشی است.

صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق که جایگاه ویژه ای دارد ، باید در آن زمینه تخصص و انتخاب داشته باشد ، که مشتریان را به بازدید از فروشگاه های زنجیره ای خود ترغیب کند.

یک حاشیه بازار متمرکز یکی از دلایلی است که خرده فروشان تخصصی مانند Tiffany & Co. و Tractor Supply Co. موفق شده اند. از آن جا که هر دو مشاغل مدت طولانی در چنین خط تولید خاصی تخصص داشته اند ، هر یک از آن ها در مورد دسته بندی محصولات مربوطه به عنوان یک مقام متمایز شهرت پیدا کرده اند.

مشتریان انتظار دارند بهترین الماس ها و بهترین متخصصان الماس را در تیفانی بیابند زیرا تیفانی فقط در آن بازار تخصصی دارد. اگر تیفانی تصمیم به طراحی و فروش کیف های دستی ، کلاه ها و دستکش ها نیز می گرفت ، جذابیت “جعبه آبی” آن ممکن است آنقدرها قوی نمی شد.

برای فهمیدن این که چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شوید باید همواره بخشی را به عنوان قسمت کوچکی از بازار در دست گرفته و در آن زمینه فعالیت کنید. در اقع یک نقطه قوت پیدا کرده و آن را در فروشگاه های زنجیره ای موفق خود گسترش دهید.

شما میتوانید با خواندن مقاله تفاوت فروشگاه های زنجیره ای در ایران و غرب نیز برخی از نکات را  دریافت نمایید.

چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم

2- تجربه مشتری پادشاه است.

گرچه تجربیات عالی مشتری همه یکسان نیستند. مثلا بازدید از استارباکس آشکارا متفاوت از بازدید از فروشگاه کانتینر است – اما آن‌ها همیشه با کارکنان خوش برخورد و آگاه شروع می کنند.

کارکنان Starbucks و The Container Store دارای سطح تخصصی بالاتر از رقبای خود هستند ، چه در مورد کاپوچینو و چه در محصولات ذخیره سازی در این مورد ، و این تفاوت زیادی ایجاد می کند.

پرسنل آگاه در استارباکس به همان اندازه که موسیقی آرام و صندلی های راحت تجربه خوبی کسب می کنند ، به تقویت کافه نیز کمک می کنند. قسمت مشکل در استخدام کارمندان با استعداد ، درگیر و وفادار است که یک تجربه عالی از فروشگاه زنجیره ای ایجاد خواهد کرد.

Starbucks و The Container Store هر دو دستمزد بسیار بهتر از متوسط ​​کارمندان خود را دریافت می کنند و آن‌ها مزایای فوق العاده ای را ارائه می دهند که اغلب در تضاد با سرمایه گذاران است و ممکن است برای فروشگاه های زنجیره ای کوچک‌تر چالش برانگیز باشد. خرده فروشانی که دارای اثر هاله ای هستند ، از آن‌جا که هدف آن‌ها کاملاً منطبق و از نظر اخلاقی معقول به نظر می رسد ، ممکن است استعدادهای بهتری را نیز به خود جلب کند.

در حالی که هر دو استارباکس و فروشگاه کانتینر در همه این دسته ها گنجانده شده اند ، اگر فروشگاه زنجیره ای  بخش کوچکی از بازار و هدف داشته باشد (که ساده تر از پرداخت هزینه بیشتر است) ممکن است بتواند کارمندان خوبی را جذب کند. پس صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق باید کارمندان موفقی را نیز استخدام کند.

یکی از راه های کسب تجربه عالی مشتری در فروشگاه استفاده از تجهیزات فروشگاهی مانند ترولی خرید فروشگاهی میباشد که در مورد 5 بطور مفصل آن را توضیح خواهیم داد.

چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم

3- مراقب تجارت الکترونیکی باشید .

فروشگاه های زنجیره ای در عصر تجارت الکترونیکی فعلی ما هنوز هم می توانند بسیار خوب عمل کنند ، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها می توانند تجارت الکترونیکی را به کلی نادیده بگیرند.

حداقل ،فروشگاه های زنجیره ای جدید باید از رقابتی که فروشگاه های آنلاین ارائه می دهند آگاه باشند. به عنوان مثال ، یک فروشنده کتاب ، تلفن همراه یا کالای دیگری که بخاطر خرید آنلاین قابل توجه است ، ممکن است بخواهد از حضور فیزیکی در فروشگاه اجتناب کند.

فروشگاه های آنلاین هزینه های سربار فروشگاه های زنجیره ای را ندارند ، بنابراین وقتی نوبت به فروش محصولات کالایی می رسد ، آن ها همیشه در جنگ قیمت ها فروشگاه های زنجیره ای فیزیکی را شکست می دهند.

برای موفقیت در فروشگاه زنجیره ای خود به شما پیشنهاد میکنیم مقاله اصول و استراتژی های فروشگاه زنجیره ای را حتما مطالعه نمایید.

4- تخصص در محصولی که مشتریان ترجیح می دهند

تخصص در محصولی که مشتریان ترجیح می دهند آن را در فروشگاه خریداری کنند ، ایجاد یک جایگاه خاص و داشتن یک تجربه عالی مشتری این است که چگونه صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق می تواند مشتریان را به ادامه بازگشت (زنده و حضوری) متقاعد کند.

فروشگاه های زنجیره ای نیز باید کالاها را به صورت آنلاین و همچنین در فروشگاه بفروشند. پلت فرم فروش Omnichannel در فروشگاه ، مستقیم به مشتری و بصورت آنلاین – باید هدف هر فروشگاه زنجیره ای باشد. به عنوان مثال در Walmart می توانید کالاها را بصورت آنلاین ، در فروشگاه خریداری کنید و یا می توانید آن را بصورت آنلاین خریداری کرده و در فروشگاه تحویل بگیرید.

صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق زرنگ و دانا در تدارکات بین تجارت الکترونیکی و حضور فروشگاه سرمایه گذاری زیادی می کند تا به مشتریان اجازه دهند محصولات را از هر مکانی که ترجیح می دهند خریداری کنند. وجود یک فروشگاه آنلاین ، بین هزینه های مربوط به وب سایت ، هزینه حمل و ذخیره ، می تواند بسیار گران باشد ، این دلیل دیگری است که فروش عمده کالاهای عمومی بهتر است به فروشگاه های زنجیره ای بزرگی چون والمارت سپرده شود.

برای بیشتر صاحبان فروشگاه های زنجیره ای ، ایجاد یک تخصص خاص ، فروش یک محصول با حاشیه بالا (مانند الماس تیفانی) ایده بسیار بهتری است زیرا هزینه های زیرساخت پایین تر است و ارزش پرداخت آن سرمایه گذاری بالاتر است.

چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم

5- توجه به رفاه مشتریان

یکی دیگر از مهمترین عوامل موفقیت فروشگاه زنجیره ای توجه به آسایش و رفاه مشتریان است. شما باید همیشه این موضوع را در اولویت خود قرار دهید. در این فروشگاه ها یکی از ساده ترین موارد تهیه چرخ خرید فروشگاهی جهت حمل و نقل آسان همراه با خرید در فروشگاه، اتیکت قیمت جهت مشاهده قیمت محصولات توسط مشتری و … است.

نتیجه‌گیری :

مطمئناً در فضای رقابتی امروز شانس برای ظهور فروشگاه های زنجیره ای جدید کم شده است ، اما با این حال ، بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای موفق هر ساله ظاهر می شوند.

به عنوان یک سرمایه گذار ، می توانید سهام فروشگاه های زنجیره ای را که از بهترین کیفیت برخوردار هستند انتخاب کنید یا گروهی از آن ها را از طریق ETF بخرید تا خطر ریسک پذیری را محدود کنید.

اگرچه ممکن است شما هرگز یک زنجیره خرده فروشی از خود راه اندازی نکنید ، هنگام تصمیم گیری برای خرید سهام خرده فروشی باید به دنبال مشاغلی باشید که این صفات را دارند.

اما اگر به دنبال این هستید که بدانید چطور صاحب یک فروشگاه زنجیره ای موفق شویم باید به عنوان صاحب مجموعه مواردی که در بالا ذکر شده است را رعایت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *