مقالات آموزشی

10 نکته مهم در اصول چیدمان فروشگاه

اصول چیدمان فروشگاه یک مورد بسیار مهم است که می تواند تاثیر عمیقی بر تجربه مصرف کننده بگذارد. اگرچه چیدمان هر فروشگاه خرده فروشی متفاوت است ، اما همه آن ها یک هدف و تنها یک هدف دارند: جلب توجه مشتریان از در ورودی فروشگاه و تأثیرگذاری بر آن ها برای خرید از فروشگاه.خرید حضوری تجربه ای است که با چیدمان زیبا شروع می شود پس فروشندگان باید بدانند که می توان با نگاهی دقیق به فضای داخل فروشگاه و حتی کمک طراحان در این زمینه، به این نتیجه پی برد که می شود استفاده ی بیشتر و بهتری از فضای موجود برای افزایش رضایت مشتریان و فروش بیش تر بهره برد.

اگر شما در فکر تاسیس یک فروشگاه زنجیره ای هستید بهتر است قبل از این مطلب مقاله فروشگاه های زنجیره ای را مطالعه نمایید.

چیدمان فروشگاه

اصول چیدمان فروشگاهی

چیدمان فروشگاه های مختلف متفاوت است اما اصولی وجود دارد که با رعایت آن ها می توان موفق شد که در ادامه به بررسی اصول چیدمان فروشگاه می پردازیم :

1- فضای خود را تعریف کنید.

تعریف فضای مربوط به برند و تصویر برند است. اینکه چگونه افراد را به داخل فروشگاه سوق می دهد، افراد پس از ورود اولین کاری که می کنند چه چیزی است، اینکه چه چیزی می فروشید و مشتریان آن چه کسانی هستند؟ برای این که کل تجربه خرید را به هم گره بزنید ، باید یک سبک و چیدمان در فروشگاه شما وجود داشته باشد که همه این عوامل مختلف را منعکس کند.

چیدمان فروشگاه

2- فضا را سازماندهی کنید.

بر خلاف خرید آنلاین، در خرید حضوری مشتری نمی تواند در آن واحد چندین کالای مورد نیاز خود را ببیند بنابراین رعایت این نکته در چیدمان فروشگاه مهم است که فضا به درستی سازماندهی شده و استفاده از آن راحت باشد. به طوری که مشتری هنگاه ورود به فروشگاه مسیر مشخص و به دور از سردرگمی داشته باشد و محصولات گروه بندی شده و در دسترس باشند و مشتری احساس خوشایند و امنی از حضورش داشته باشد.

چیدمان فروشگاه

3- نمایشگر های چشم نواز

هرگز نباید قدرت طراحی نمایشگر فروشگاه را دست کم گرفت. یک آگهی بصری توجه خریداران را به خود جلب می کند. نمایشگر های ورودی معمولاً اولین نقطه تماس تصویری مشتری با فروشگاه است و اغلب می تواند تفاوت بین ورود مشتری یا رد شدن او از کنار فروشگاه باشد.

در نهایت نمایشگر ها باید داستانی را که درون فروشگاه می گذرد بیان کنند و محصول را به طور خلاقانه ای به نمایش بگذارند تا مشتری با دیدن آن بداند درون فروشگاه چه خبر است و تصمیم به ورود بگیرد.

چیدمان فروشگاه

4- مسیر مشتری در فروشگاه را مشخص کنید.

فروشندگان از مسیری که می خواهند مشتری در فروشگاهشان طی کند آگاهند و به گونه ای برنامه ریزی می کنند که مطابق میلشان خریدار در چه مسیری قرار بگیرد و به چه کالایی ختم شود و در نهایت به چه خرید هایی منجر شود.

ممکن است شنیده باشید که خرده فروشان، مواد غذایی ضروری مانند تخم مرغ و شیر را در پشت فروشگاه می چینند ، به این معنی که مشتری برای رسیدن به آن مجبور است از کالاهای دیگر عبور کند و به طور بالقوه تحت تأثیر قرار می گیرد تا کالاهای دیگر را نیز خریداری کند. فروشگاه های بزرگ نیز با استفاده از این استراتژی ، بخش بچه ها را در طبقه آخر قرار می دهند تا والدین مجبور شوند از طریق بخش های دیگر راه خود را پیدا کنند ، بنابراین احتمال خرید های اضافی افزایش می یابد.

چیدمان فروشگاه

5- سرعت مسیر سفر مشتری در فروشگاه را کاهش دهید.

مصرف کنندگان امروزه بسیار پر مشغله هستند و تمایل به خرید عجله ای دارند. در اصول چیدمان فروشگاه طراح باید به این نکته توجه کند که از سرعت تجربه خرید مشتری بکاهد تا مدت بیشتری را در فروشگاه سپری کرده و کالاهای بیشتری کشف کند. تشویق این نوع رفتار خرید از چیدمان فروشگاه شما شروع می شود و تا ایجاد یک تجربه همه جانبه ادامه دارد.

6- مشتری ها را به سمت راست فروشگاه هدایت کنید.

تحقیقات در زمینه طراحی چیدمان فروشگاه ها نشان داده است که مشتریان هنگام ورود به فضای فروشگاه به طور طبیعی به سمت راست منحرف می شوند. با توجه به این که اکثریت جمعیت جهان راست دست هستند ، این کاملاً منطقی است. ما می توانیم این گونه فرض کنیم که اکثر مردم در سمت راست خود قوی تر هستند و از همه مهم تر ، به سمت راست هر مکان کشیده می شوند.

یکی از راه های منحرف کردن مسیر در ابتدای ورود مشتری استفاده از گیت فروشگاهی است. جهت آشنایی بیشتر می توانید مشخصات محصول گیت فروشگاهی چهار پره طرح استیل را مطالعه نمایید.

اصول چیدمان فروشگاهی

7- در چیدمان فروشگاه خلاق، شجاع و نو آور باشید.

با افزایش تعداد خریدارانی که برای خرید محصولات به تجارت الکترونیکی روی می آورند ، مهم تر است که برندها فضای فروشگاه خود را فریبنده و تعاملی کنند. از طریق انتخاب رنگ هوشمندانه ، تابلوهای تبلیغاتی جسورانه و طراحی های نوآورانه ، فروشگاه ها امکان ایجاد یک محیط جذاب را دارند که طرفداری از برند را تقویت می کند و مشتریان را به فروشگاه باز می گرداند.

فروشگاه بهترین ویترین است و نقطه تماس فیزیکی بین مارک و مشتری است. ایجاد یک چیدمان جذاب که مشتری بتواند کاملاً به آن جذب شود ، آن ها را به یک مدافع واقعی برند تبدیل می کند.

اصول چیدمان فروشگاهی

8- در طراحی و چیدمان فروشگاه فضای تنفس دهید.

در کنار طراحی داخلی مبتکرانه و خلاقانه ، ضروری است که فروشندگان به مصرف کنندگان خود فضای تنفسی بدهند. محیط های شلوغ و پر ازدحام  می تواند این تصور را ایجاد کند که محصولات از کیفیت کمتری برخوردار هستند. در عوض ، وجود فضای خالی در چیدمان بسیار مهم است و این امکان را برای مشتری فراهم می کند که فضای آزادتری برای تفکر و حرکت داشته باشد. این یکی از اصول چیدمان فروشگاه ها می‌باشد.

اصول چیدمان فروشگاهی

9- همه حواس را درگیر کنید.

چیدمان و طراحی فروشگاه شما شامل هر پنج حس است. فقط بر شکل ظاهری فروشگاه تمرکز نکنید. در عوض ، به همه راه های ارتباط مشتری با فروشگاه توجه کنید.هرچه حواس بیشتری بتوانید تحت تأثیر قرار دهید ، مشتری شما بیشتر از آنچه فروشگاه شما ارائه می دهد قدردانی خواهد کرد.

10- یک تجربه پی در پی ارائه دهید.

فروشگاه های موفق عمداً تجربه مشتری را به معنای واقعی کلمه برای تجربه بهینه مشتری برنامه ریزی می کنند. این بیشتر در مورد مسیر زمانی مشتری برای رسیدن به آنجا است، آگاهی از طریق تبلیغاتی که آن ها را ترغیب به توقف می کند (اعم از چاپی ، آنلاین یا ویترین فروشگاه) ، بازدید از فروشگاه ، جستجوی فروشگاه و مرور محصولات ، و در آخر ، خرید.

نتیجه نهایی

همانگونه که در مقاله هم عنوان شد اصول چیدمان فروشگاه از اهمیت بالایی برای مشتریان و صاحبان فروشگاه برخوردار است . صاحبان فروشگاه می توانند با رعایت این اصول میزان فروش خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید و میزان رضایت مشتریان نیز بیشتر میشود چون به راحتی میتوانند موارد مورد نیاز خود را پیدا کنند. در کنار رعایت اصول به وجود تجهیزات فروشگاهی نیز دقت نمایید چون باعث میشود مشتریان رضایت بیشتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *