مقالات آموزشی

ترولی چیست و چه مزایایی دارد ؟

مزایای ترولی : ترولی چرخ دستی ای است که یک محفظه یا سبد برای حمل اجسام و چند چرخ در زیر آن برای تردد راحت تر ترولی مورد استفاده قرار می گیرد. ترولی ها برای جا به جایی در فروشگاه ها ، سوپر مارکت ها، هتل ها، دفاتر، شرکت های خدماتی و … استفاده می شوند . هر وقت افراد به ترولی ها فکر می کنند ، به یاد می آورند که آن ها را در تنظیمات مختلف در  مطب ها، بیمارستان ها، هواپیماها، فروشگاه ها، هتل ها و غیره  می بینند اما باید بدانید که استفاده از ترولی ها امروزه در  در انبارها و کارخانه ها نیز ضروری و امری عادی است.

استفاده از ترولی ها مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای ترولی

مزایای استفاده از ترولی

 • امنیت :

براساس بررسی ها و آمار، شایع ترین آسیب های ناشی از کار ، پیچ خوردگی ، شرایط مزمن مفصل یا عضلات و زخم های باز است. اکثر مجروحان این حادثه تکنسین ها و کارگران بازرگانی هستند و به دنبال آن ها متخصصان فعالیت می کنند. در هر نوع کار ، بلند کردن و حمل اجسام سنگین به صورت دستی افراد را مستعد ابتلا به اختلالات اسکلتی – عضلانی می کند. بخش قابل توجهی از اختلالات به دلیل کمر درد بود. با این حال مزیت استفاده از ترولی و چرخ دستی ها، که در آن بارها تحت فشار قرار می گیرند یا کشیده می شوند ، بروز چنین صدماتی را کاهش می دهد.

 • کارایی :

از آن جا که ترولی میزان آسیب دیدگی را کاهش می دهد ، غیبت کارکنان را نیز کاهش می دهد. پس از تکمیل نیروی کار ، بهره وری بهبود می یابد. ثانیا، استفاده از ترولی تعداد رفت و آمد هایی را که برای حمل اسناد و تجهیزات لازم است کاهش می دهد. هم چنین مجموعه ای از ترولی های سنگین در انبار وجود دارد که می توانند بارهای عظیم را تحمل کنند. در تنظیمات انبار ، انجام سریع سفارش بسیار مهم است. استفاده از ترولی ها منجر به چرخش سریع تر و کارآمد تر می شود. سوما، ترولی ها گردش کار کلی را بهبود می بخشند. آن ها از دریافت مواد اولیه تا حمل و نقل و ارسال سفارشات انجام شده مورد استفاده قرار می گیرند.

 • حفاظت :

ترولی هایی که دارای کناره های سیم دار هستند ، موارد نامنظم را محصور و محافظت می کنند. ترولی های مورد استفاده در ادارت ، پرونده ها و اسناد را بین دفاتر و سالن ها حمل می کنند.

برخی از آن ها برای پوشش اسناد قانونی از دید عموم مردم و محافظت از آن ها در برابر آب و هوای مرطوب ، دارای پوشش زیپ می باشند. در بیمارستان ها ، ترولی های برقی ، تجهیزات پزشکی را با یک دور کلید قفل می کند و احتمال سرقت دارو را کاهش می دهد. ترولی های دستی در حمل و نقل ایمن وسایلی مانند صندلی ها و سیلندرهای گاز راحت هستند.

 • فضای نگهداری :

با افزایش هزینه های فضای اداری و انبارها ، تقاضای زیادی برای محیط های کوچک تر وجود دارد. ترولی های جمع و جور ، سبک و جمع شونده برای محیط های کاری کوچک تر ضروری هستند. جدا از اشغال فضای ذخیره سازی کم تر ، آسان تر در آسانسورها جای می گیرند و مانور آن ها در راهروها دشوار نیست. چرخ دستی های دارای چند طبقه مخصوصاً در جا به جایی وسایل بیش تر در یک رفت و آمد واحد بسیار مفید هستند.

 • انعطاف پذیری:

از دیگر مزایای ترولی ، انعطاف پذیری را می‌توان نام برد. برخی صنایع به ترولی های برقی نیاز دارند که دارای کنترل سرعت ، توقف اضطراری و سیستم رانندگی معکوس ورو به جلو باشد. آن ها به تلاش بسیار اندک اپراتورها احتیاج دارند.

 • بهداشت و نظافت :

تمیز کردن ترولی های غذا به دلیل پلاستیک محکم مورد آسان است. ترولی ها به علت جابه جایی کالاها، واد غذایی، دارو و لین اقسام در سطح روز آلوده می شوند و نیاز به تمیز کردن دارند که به علت ساختار ظاهری و مواد سازنده ی آن ها نظافت آن ها کار راحتی است.

 • تنوع:

یکی دیگر از مزایای ترولی های دستی دسترسی به اندازه ها و طرح های مختلف است. این ترولی ها چند کاره هستند و می توانند به سرعت در بازار عرضه شوند. هم چنین می توانید نوع خاصی را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید و بیش ترین استفاده را از آن ببرید.

مزیت دیگر این است که این ترولی ها دارای چرخ هایی هستند که به افراد اجازه می دهد تا به راحتی وزن دلخواه را جا به جا کنند. افراد می توانند هر آن چه را که می خواهند با خود بیاورند، روی هم چیده یا انباشته کنند یا می توانند آن را با دست بکشند. چرخ ها مطمئناً اطمینان می دهند که هنگام حمل از حداقل توان استفاده خواهید کرد.

 • استحکام بالا :

یکی دیگر از مزیت های ترولی ها استحکام و مقاومت بالای این چرخ دستی ها به علت استفاده از فلز و پلاستیک فشرده در ساختار آن ها است که به گونه ای طراحی شده اند که بتوان حجم سنگینی را با آن ها جا به جا کرد و آسیب و شکستگی و فرورفتگی ای در آن ها ایجاد نشود .

 • سیستم گرمایشی و سرمایشی :

جدید ترین ترولی های وارد شده به بازار دارای سیستم های گرمایشی و سرمایشی هستند که کارکنان میتوانند این سیستم ها را بر روی ترولی ها بگذارند و بر حسب نیاز دمای آن را تعیین کنند.

مثلا مواد غذایی یا کالا های خاص و یا مواد دارویی هر کدام نیازمند دمای به خصوصی هستند که باید تعیین شوند. مثلا نوشیدنی هایی که توسط ترولی ها در فروشگاه ها جا به جا می شوند نیازمند دمای پایین و سرما هستند که باید توسط کارکنان تعیین شوند.مزایای ترولی

جدا از مزایای ذکر شده ، ترولی ها و چرخ دستی ها  بسیار مقرون به صرفه هستند زیرا خرید آن ها بسیار به نفع شرکت ها است و سال ها طول می کشد تا آن ها معیوب شده و نیاز به جایگزین باشند پس خرید آن ها انتخاب عاقلانه و اقتصادی ای است.

1 دیدگاه در “ترولی چیست و چه مزایایی دارد ؟

 1. حسین گفت:

  ابزاری کاربردی در انبار و کارگاه هستن ترولی ها. مقاله عالی ای بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *