مقالات آموزشی

چگونه فروشنده خوبی باشیم ؟

چگونه فروشنده خوبی باشیم

بیشتر افراد خرید کردن را دوست دارند و ترجیح می‌دهند تا برای خرید کالاهای مورد نظر خود به فروشگاه‌هایی مراجعه کنند که از فروشندگان مناسب برخوردار باشد. این موضوع نشان دهنده اهمیت اخلاق و مشتری مداری در شغل فروشندگی است. سوالی که برای بسیاری از کسانی که قصد دارند وارد این شغل شوند ایجاد می‌شود این است که چگونه فروشنده خوبی باشیم.

برخی از افراد تصور می‌کنند که فروشندگی یک شغل آسان است و افراد با وارد شدن به این شغل هیچ‌گونه دغدغه‌ای ندارند، در صورتی که این گونه نیست. شغل فروشندگی نیز دارای پیش‌نیازهای مخصوص به خود است که در آن افراد باید بتوانند ویژگی‌های زیادی را در خود تقویت نمایند. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه فروشنده خوبی باشیم بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چگونه فروشنده خوبی باشیم

چگونه یک فروشنده حرفه ای باشیم

اگر می‌خواهید وارد شغل فروشندگی شوید یا در حال حاضر مشغول به این کار هستید، بهتر است شناخت خود را نسبت به پرسش چگونه یک فروشنده ی حرفه ای باشیم افزایش دهید. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید با مشتریان رفتار بهتری داشته باشید و فروش خود را با مشتری‌مداری افزایش دهید. مسئله فروش و توجه به نیاز مشتریان در شغل فروشندگی حرفه‌ای به عنوان نکات مهم شناخته می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که برای این که فروشنده خوبی شوید باید بتوانید علم فروشندگی را یاد بگیرید. پاسخ دادن به سوال چگونه فروشنده خوبی باشیم آسان است چرا که برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق باید بتوانید ویژگی‌های مشتری‌مداری را در خود افزایش دهید. فروشندگی یک هنر ذاتی نیست و به صورت اکتسابی قابل دریافت است. هر فرد با توجه کردن به یک سری از ویژگی‌های کلیدی و استفاده از آن می‌تواند به عنوان یک فروشنده موفق، در شغل خود پیشرفت نماید.

آشنایی با ویژگی‌های فروشنده حرفه ای

چگونه فروشنده ی خوبی باشیم، سوالی است که برای بسیاری از افراد و کسانی که قصد دارند تا وارد این حرفه شوند ایجاد می‌شود. برای موفق شدن در شغل فروشندگی باید یک سری از ویژگی‌ها کلیدی که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت را در خود شکوفا کنید. از مهم‌ترین ویژگی‌ و وظایف یک فروشنده حرفه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وظیفه شناسی در قبال مشتریان

وظیفه شناسی یکی از ویژگی‌های کلیدی فروشندگان حرفه‌ای است که باعث می‌شود تا مشتریان بتوانند خرید خود را بدون دغدغه و با اطمینان خاطر انجام دهند. وظیفه شناسی به این معنی است که فروشنده بدون توجه به این که چه اتفاقی قرار است در فروش محصولات رخ دهد، به وظایف خود عمل نماید.

 • احترام گذاشتن به مشتری

یک فروشنده تا زمانی که به مشتریان و نیازهای آنان احترام می‌گذارد می‌تواند به فروش محصولات خود دست پیدا نماید. برای این که بتوانید مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید، نیاز دارید تا برخورد خوبی با عموم مردم داشته باشید.

در نظر گرفتن یک برنامه زمانی مشخص باعث می‌شود تا بتوانید خدمات مناسب و قابل قبولی را به مشتریان ارائه دهید.

 • گوش دادن و توجه به نیاز مشتریان

چگونه فروشنده خوبی باشیم زمانی محقق می‌شود که بتوانید نیازهای مشتریان را در نظر گرفته و به صحبت‌های آنان گوش دهید. زمانی که به مشتریان گوش می‌دهید می‌توانید نیازهای واقعی آنان را شناسایی کرده تا در صورت امکان بتوانید خواسته‌های‌ی آنان را تامین کنید.

 • داشتن اعتماد به نفس

زمانی می‌توانید یک فروشنده حرفه‌ای باشید که اعتماد به نفس داشته باشید. با داشتن اعتماد به نفس کافی قادر خواهید بود تا محصولات خود را به مشتریان توضیح داده و فروش خود را افزایش دهید. اصرار کردن کالاهای موجود در فروشگاه به مشتریان باعث می‌شود تا بتوانید فروش بهتری داشته باشید.

 • ایجاد انرژی مثبت

داشتن انرژی مثبت و روحیه شاد باعث می‌شود تا بتوانید به مشتریان نزدیک شوید. مشتری با دیدن رفتار یک فروشنده حرفه‌ای می‌تواند در خرید‌های بعدی نیز به وی مراجعه نماید. سوال چگونه فروشنده خوبی باشیم این گونه قابل بیان است که باید بتوانید اعتماد را در مشتریان ایجاد کنید.

 • چگونه فروشنده خوبی باشیم

 • استفاده از آگاهی‌های محیطی

زمانی می‌توانید به یک فروشنده مجرب تبدیل شوید که بتوانید از آگاهی‌های محیطی خود استفاده کنید. در واقع بهره‌گیری از نشانه‌های موجود در جامعه و شخصیت شناسی افراد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به موفقیت برسید. یک فروشنده حرفه‌ای باید بتواند چهره مخاطب را خوانده و رویکرد فروش خود را تعیین نماید. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید در یک مسیر هموار برای فروش قرار بگیرید.

 • علاقه مند بودن به فروشندگی

پاسخ دادن به سوال چگونه فروشنده خوبی باشیم به این موضوع بستگی دارد که آیا به این شغل علاقه‌مند هستید یا خیر. فروشنده در وهله اول باید به شغل خود اشراف کامل داشته باشد تا بتواند به مشتریان خدمات مناسبی را ارائه نماید. اگر شما به شغل فروشندگی علاقه داشته باشید می‌توانید محصولات موجود در فروشگاه را با اشتیاق کامل به دیگران توضیح داده و حس شور و اشتیاق خود را به آنان منتقل کنید.

 • مدیریت کردن زمان

یک سوال کلی برای بسیاری از کسانی که قصد دارند وارد این شغل شوند وجود دارد و آن هم این است که چگونه فروشنده حرفه ای باشیم. اگر بخواهید به صورت حرفه‌ای به شغل فروشندگی وارد شوید، نیاز دارید که مدیریت بهتری بر روی زمان داشته باشید. یک فروشنده موفق با مدیریت کامل زمان می‌تواند از تمام انرژی خود برای قانع کردن مشتریان بهره ببرد.

 • داشتن شخصیت کاری مناسب

در حال مطالعه مقاله چگونه فروشنده خوبی باشیم هستید و برای این که بتوانید به عنوان یک فروشنده حرفه‌ای عمل کنید لازم است که شخصیت کاری خود را ایجاد کنید. فروشنده موفق، فروشنده‌ای است که هیچ ترسی از همراه شدن با دیگران ندارد. یک فروشنده حرفه‌ای همواره سعی دارد تا با افراد جدید ملاقات نماید.

 • داشتن آمادگی برای ارائه خدمات

یک فروشنده حرفه‌ای همواره سعی می‌نماید تا با داشتن آمادگی لازم بتواند خدمات خود را به مشتریان ارائه دهد. فروشنده حرفه‌ای باید بداند که مسئولیت کاری وی در چه زمینه‌هایی است و مشتریان از او چه انتظاراتی دارند. آگاهی فروشنده به عنوان یکی از مهم‌ترین نکات در زمان فروشنده محصولات موجود در فروشگاه است.

 • داشتن فن بیان مناسب

اگر بخواهید به سوال چگونه فروشنده خوبی باشیم پاسخ دهیم، باید بیان کنیم که داشتن فن بیان مناسب می‌تواند بسیار کارآمد باشد. فن بیان یکی از ویژگی‌های یک فروشنده خوب است که بدون تندی و حالت دفاعی می‌تواند مشتریان را قانع نماید تا به سمت خرید بیشتر اقدام نمایند.

 • الگوپذیری از فروشندگان موفق

به عنوان نمونه اگر می‌خواهید بدانید که چگونه فروشنده لباس خوبی باشیم باید بتوانید از فروشندگان موفق الگو بگیرید. الگوپذیری از فروشندگان موفق به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید راه صحبت کردن با مردم را بیاموزید. این موضوع باعث می‌شود تا ارتباط بهتری با مشتریان برقرار کنید. فروشندگان با تجربه به عنوان یک کلاس آموزشی برای فروشندگان تازه کار هستند.

 • تعیین هدف

با تعیین هدف می‌توانید به خواسته‌های خود دست پیدا کنید. هدف‌گذاری باعث می‌شود تا بتوانید با ایجاد نوآوری به سمت موفقیت بیشتر گام بردارید. حتی زمانی که احساس می‌کنید به هدف خود رسیده‌اید، باز هم می‌توانید برای خود اهداف جدید تعیین کنید.

چگونه فروشنده خوبی باشیم

نحوه جذب مشتری از نگاه یک فروشنده خوب

زمانی که بخواهید خود را به عنوان یک فروشنده موفق معرفی کنید، باید بتوانید جذب مشتری خود را با استفاده از شیوه‌های کاربردی افزایش دهید. یک سری نکات کلیدی در زمینه جذب مشتری وجود دارد که در این بخش به آن می‌پردازیم:

 • خود را به صورت مختصر معرفی کنید

چگونه فروشنده خوبی باشیم زمانی آغاز می‌شود که شما بتوانید خود را به صورت مختصر برای مشتریان معرفی کنید. کوتاه بودن مکالمه باعث می‌شود تا بتوانید زمان بیشتری را به فروش اختصاص دهید. کش دادن گفتگو برای مشتری خوشایند نبوده و باعث دلزدگی وی می‌شود.

 • سوال بپرسید

اگر بخواهید محصولات خود را به فروش برسانید، به جای تعریف کردن از کالای خود بهتر است از مشتریان سوال بپرسید. پرسش سوال از مشتریان باعث می‌شود تا نیازهای افراد را به خوبی تشخیص دهید که این امر باعث می‌شود تا کالای مورد نظر مشتری را معرفی کنید.

 • شناخت مشکلات مشتری

به عنوان یک فروشنده حرفه‌ای همواره باید به دنبال فرصتی باشید که بتواند مشتری را از جوانب مختلف بررسی کنید. شناخت مشتری و نیازهای وی باعث می‌شود تا بتوانید بهترین پیشنهادها را ارائه کنید. بهتر است در مورد محصول صحبت نکرده و مشکلات مشتری را شناسایی کنید.

 • توجه به روحیات مشتری

زمانی می‌توانید به سوال چگونه فروشنده خوبی باشیم پاسخ دهید، که علم روانشناسی را به خوبی اجرا کنید. توجه به روحیات مشتری و نگاه کردن به زبان بدن وی باعث می‌شود تا بتوانید محصولات خود را متناسب با نیاز افراد معرفی کنید. اهمیت زبان بدن در فروشندگی بسیار بالاست و باعث افزایش فروش خواهد شد.

 • تعامل با مشتریان

زمانی می‌توانید محصولات خود را به شکل قابل توجهی به فروش برسانید که تعامل خود را با مشتریان افزایش دهید. توجه کردن به نگرانی مشتری در مورد محصول و در نظر گرفتن دغدغه‌های وی باعث می‌شود تا بتوانید فروش خوبی داشته باشید.

 • مشتری را به تصمیم‌گیری تشویق کنید

بسیاری از افراد در زمان خرید، نمی‌توانند تصمیم نهایی را اتخاد کنند، از این رو برای این که بتوانید مشتری را قانع کنید، بهتر است توضیحات لازم را در مورد معایب و مزایای محصول به مشتریان بدهید. این امر باعث می‌شود تا بتوانید اعتماد فرد را به خود جلب کنید.

 • ارتباط با مشتری در روزهای آینده

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باعث می‌شود تا چگونه فروشنده خوبی باشیم این است که ارتباط خود را با مشتری حفظ کنید. در واقع فروش کالا و ارائه خدمات تنها محدود به زمان حضور در فروشگاه نیست و می‌توانید با افزایش ارتباط با مشتری، وی را برای مراجعه‌های بعدی یاری کنید. ارتباط با مشتری می‌تواند به شکل ارسال نامه خبری، مقالات مرتبط با کسب و کار، برنامه ریزی جهت ملاقات حضوری و یا ایجاد راه‌های خلاقانه دیگر باشد.

نحوه جذب مشتری از نگاه یک فروشنده خوب

جمع بندی

یکی از اصول مهم در افزایش فروش محصولات این است که شما ویژگی‌های یک فروشنده خوب را داشته باشید. زمانی می‌توانید مشتری را به خود جذب کنید که حس اعتماد را در وی ایجاد کنید. در این مقاله سعی شده است تا به صورت کامل به سوال چگونه فروشنده خوبی باشیم پاسخ دهیم. اگر بخواهید وارد شغل فروشندگی شوید باید یک سری ویژگی‌ها را در خود پرورش دهید.

همچنین پس از ورود به شغل فروشندگی برای حفظ ارتباط با مشتریان خود و افزایش فروش محصولات، کافی است به نکات گفته شده توجه داشته باشید. انتقال حس مثبت به مشتریان باعث می‎‌شود تا بتوانید فروش خود را به شکل معجزه آسایی افزایش دهید. اگر بخواهید وارد شغل فروشندگی شوید یا در حال حاضر مشغول به انجام این حرفه هستید، برای ایجاد ارتباط بیشتر با مشتریان چه راه‌کارهایی را پیشنهاد می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید نظرات ارزشمند خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *